Zmarł o. Jan Mikrut CSsR, współtwórca Radia Maryja

W hospicjum w Gliwicach wieczorem 4 stycznia zmarł o. Jan Mikrut, redemptorysta. Od początku powstania Radia Maryja był związany z tą rozgłośnią, gdzie prowadził m.in. katechezy na temat modlitwy. Miał 70 lat.

Przez ostatnie miesiące o. Mikrut cierpiał na chorobę nowotworową. Zmarł 4 stycznia br. o godz. 21.00 w hospicjum w Gliwicach. O śmierci poinformował na antenie Radia Maryja dyrektor rozgłośni, o. Tadeusz Rydzyk CSRS oraz Warszawska Prowincja Redemptorystów.

O. Jan Mikrut urodził się 17 czerwca 1942 r.w Nowym Borku w diecezji rzeszowskiej. Do zgromadzenia redemptorystów wstąpił w 1961 roku.

Pierwszą profesję zakonną złożył 24 września 1962 r. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie 10 sierpnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zmarł 4 stycznia br. przeżywszy 51 lata w zgromadzeniu zakonnym, 44 w kapłaństwie.

Był katechetą, duszpasterzem młodzieży i duszpasterzem akademickim, zaangażowanym w Ruch Światło-Życie i Odnowę w Duchu Świętym. Pracował w Elblągu, Krakowie, Gliwicach, Toruniu, Tuchowie. Stał u początków działalności Radia Maryja jako jeden z pierwszych współpracowników o. Tadeusza Rydzyka i przez wiele lat pracował w tymże radiu.

Od 1978 r. był opiekunem, a od 2008 r. dyrektorem Ośrodka Rekolekcyjnego Redemptorystów “Matki Bożej z gór” w miejscowości Brzegi-Rynias k. Zakopanego.

Był znanym misjonarzem i rekolekcjonistą, zaangażowanym w dzieło intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Króla Królów oraz Pana Panów.

Opublikował kilkadziesiąt artykułów w miesięczniku “Rodzina Radia Maryja” i “Homo Dei”, podręczniki na temat formacji ciągłej, Odnowy w Duchu Świętym i rekolekcji intronizacyjnych Najświętszego Serca Pana Jezusa.

KAI/ad

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Kard. Ryś na jubileuszu Nazaretanek: trudno o bardziej potrzebny charyzmat niż wasz

Jak św. Jan Kanty „zaprosił” Matkę Celinę Borzęcką do swego rodzinnego miasta – rozmowa z s. Marią Sylwią Bekus

Jubileusz 25-lecia obecności sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na liście UNESCO