Zjazd Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Licheniu

Ponad 70 teologów moralistów zjechało do Lichenia, aby wziąć udział w dorocznej konferencji (15-17 czerwca). W tym roku teolodzy podejmujący naukową refleksję nad ludzką moralnością  rozważają temat „Sakrament pokuty. Współczesne wyzwania”.

„Stowarzyszenie Teologów Moralistów skupia księży profesorów, ale także świeckich ludzi, którzy zajmują się teologią moralną na poziomie akademickim. Jest to pewna próba integracji środowiska, wymiany myśli, wzajemnej inspiracji. Nasze coroczne spotkania służą temu, abyśmy jako Stowarzyszenie  mogli siebie nawzajem informować o inicjatywach, wymieniać poglądami, dyskutować. Ponadto Stowarzyszenie jest gremium, które może wyrażać swoje poglądy i postulaty w przestrzeni społecznej” – wyjaśnił ks. prof. dr hab. Marian Machinek, przewodniczący STM, na co dzień pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Każdego roku podejmowana jest inna tematyka. W tym roku zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję, iż licheńskie spotkanie będzie poświecone tematowi „Sakrament pokuty. Współczesne wyzwania”. Dzisiejszy dzień podzielony został na trzy panele dyskusyjne. W sesji pierwszej wystąpili: prof. dr hab. Wojciech Pawlik z Warszawy oraz prof. dr hab. Bogdan de Barbaro z Krakowa. Pierwszy z nich zajął się tematem: Rozumienie i świadomość grzechu – perspektywa socjologiczna, drugi z kolei mówił o poczuciu winy z perspektywy psychiatry. W sesji drugiej głos zabrał ks. dr hab. Konrad Glombik, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.  Sesja trzecia, która rozpocznie się późnym popołudniem, odnosić się będzie do problematyki zadośćuczynienia. W tej części głos zabierze o. dr Jordan Śliwiński z Krakowa.

Po każdym panelu następuje dyskusja oraz wymiana poglądów pomiędzy uczestnikami zjazdu. Wieczorem nastąpi walne zebranie STM, a jutro dalsza część obrad oraz podsumowanie spotkania.

Do Stowarzyszenia Teologów Moralistów należy ok. 120 osób, z czego 100 z nich to członkowie czynni zawodowo. Licheński zjazd rozpoczął się w niedzielę wieczorem (15.06), a zakończy we wtorek w godzinach popołudniowych. Całość odbywa się w Domu Pielgrzyma ARKA położonym nieopodal bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 


Oświadczenie

Członkowie Stowarzyszenia Teologów Moralistów solidaryzują się i wspierają tych pracowników służby zdrowia, którzy korzystają z prawa do sprzeciwu sumienia (klauzuli sumienia) w sytuacji, gdy są zobowiązywani do działań godzących w zdrowie i życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przypominamy słowa świętego Jana Pawła II, skierowane w 2001 r. do katolickich lekarzy ginekologów: Konflikt między presją społeczną a nakazami prawego sumienia może prowadzić do dylematu: czy porzucić praktykę zawodu lekarskiego, czy pójść na kompromis kosztem własnych przekonań. Stając wobec takiego problemu, winniśmy pamiętać, że istnieje droga pośrednia, dostępna dla katolickich pracowników służby zdrowia, którzy pozostają wierni swemu sumieniu. Jest to droga sprzeciwu sumienia, który winien być respektowany przez wszystkich, zwłaszcza przez prawodawców.

Polskie ustawodawstwo w obecnym kształcie, przyznające pracownikom służby zdrowia prawo do korzystania z klauzuli sumienia, należy uznać za niespójne i wymagające korekty, jeżeli jednocześnie przymusza ich do współdziałania w tym, co w sumieniu uznają za godzące w fundamentalny nakaz Kodeksu Etyki Lekarskiej: Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego (KEL, art. 2).

Obserwowane dzisiaj próby medialnego piętnowania, ostracyzmu, a nawet groźby wyciągania konsekwencji służbowych wobec pracowników medycznych korzystających z prawa do klauzuli sumienia uważamy za niedopuszczalny atak na fundamentalne i konstytucyjnie zagwarantowane prawo do wolności sumienia.

Licheń Stary, 16 czerwca 2014

W imieniu Stowarzyszenia Teologów Moralistów
Ks. prof. dr hab. Marian Machinek MSF
przewodniczący

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży