„Zbliżam się k’ Tobie” – Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Już na początku tegorocznego Wielkiego Postu w murach franciszkańskiego klasztoru w Krakowie odbyło się wydarzenie przybliżające sens tego okresu liturgicznego. Po raz kolejny, w ramach Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, zorganizowane zostały Warsztaty Muzyki Liturgicznej zatytułowane „Zbliżam się k’Tobie”.

W piątkowe popołudnie, 24 lutego 2023 r., rozpoczęła się rejestracja uczestników warsztatów. Formularz zgłoszeniowy wypełniło ponad 170 osób z całej Polski, a nawet spoza granic naszego kraju, pragnących przeżyć ten wyjątkowy czas w naszej wspólnocie. Całe wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą, którą poprowadził o. Marcin Drąg OFMConv, inicjator i jeden z prowadzących. Po niej o. Marcin wygłosił dla wszystkich konferencję, która miała wprowadzić w tajemnicę Wielkiego Postu.

Bliskość człowieka

Mimo iż w piątek spotkanie rozpoczęło się późnym popołudniem, to jednak nie zabrakło w tym dniu sporej dawki śpiewu i muzyki. Część muzyczną tego wieczoru rozpoczął Rafał Maciejewski – śpiewak, nauczyciel emisji głosu, kantor i wykładowca, który po raz pierwszy został prowadzącym Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Zanim jednak rozpoczęła się emisja głosu, Rafał zadbał o to, aby uczestnicy się poznali i zbliżyli do siebie. Był to bardzo istotny aspekt warsztatów. Przez cały weekend można było oglądać szerokie uśmiechy na twarzach, a także serdeczność i przyjacielskie stosunki między uczestnikami. Jednoczyli się nie tylko śpiewem, ale również w relacjach między sobą, które w tym wszystkim przybliżały do całego sensu tych warsztatów, czyli samego Boga.

Piątkowe próby w sekcjach głosowych, w których każdy prowadzący przekazywał z oddaniem i sercem wiedzę muzyczną, ale także dzielił się swoim świadectwem, zostały zwieńczone wspólną modlitwą w kościele, gdzie wyśpiewane zostały nieszpory. A to był dopiero piękny początek tego, co przyniosły następne dni…

Bliskość muzyki

Sobotni warsztatowy dzień rozpoczął się w najlepszy możliwy sposób – od wspólnej Eucharystii. Po niej był czas na kawę, która lała się litrami w ciągu tego weekendu, ale której na szczęście nie zabrakło!

Poranną emisję głosu poprowadziła Katarzyna Młynarska – wokalistka, pedagog, trener emisji głosu, muzykolog, chórmistrz oraz coach. Katarzyna nie tylko sprawiła, że uczestnicy mogli poczuć luz śpiewania i swobodnego poczucia we własnym ciele, ale również dzięki świadectwu swojego życia, przybliżyła im sens muzyki i uwielbiania w ten sposób Boga – Ojca i Opiekuna.

Drugi dzień warsztatów jest zawsze tym najintensywniejszym i przesiąkniętym pięknymi dźwiękami, które rozbrzmiewały w całym franciszkańskim klasztorze. Praca w sekcjach głosowych została zwieńczona próbami całego warsztatowego chóru. Pomimo odczuwalnego zmęczenia, każdy z prowadzących zadbał o to, aby nieustannie pobudzać uczestników do aktywnego śpiewania i czerpania z tego przyjemności. Zwracali uwagę na piękno dźwięków, które wypełniały aulę bł. Jakuba, ale także na Tego, który sprawia, że muzyka nabiera sensu. Również najmłodsza z prowadzących, Joanna Kosiba, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, która miała swój debiut przed tak wielkim chórem, dzieliła się swoją wrażliwością i prowadziła uczestników do zachwytu muzyką.

Bliskość muzyki

Po intensywnej sobocie nadszedł czas na ostatnie niedzielne szlify utworów, których uczestnicy tak wytrwale się uczyli. Po porannej modlitwie jutrznią, prowadzący Piotr Pałka – dyrygent, kompozytor i śpiewak, poprowadził ostatnią emisję głosu. Już od samego początku czuć było ekscytację i wzruszenie, które towarzyszyło uczestnikom podczas ostatnich chwil na próbach. Prowadzący dopracowywali każdy utwór z sercem i oddaniem, ale przede wszystkim skupiali się na charakterze każdego z nich. Wprowadzali w modlitwę i czuwanie, zachęcali do wzbudzania w sobie intencji przy każdej wyśpiewanej nucie, aby każdy, kto śpiewał i brał udział w warsztatach, przede wszystkim zbliżył się do Boga.

Zakończenie tegorocznych Warsztatów Muzyki Liturgicznej odbyło się w południe na Eucharystii w I Niedzielę Wielkiego Postu. Wszyscy zgromadzeni w kościele mogli doświadczyć kawałka Nieba, do którego wprowadzały pięknie wyśpiewane dźwięki. Przedstawione utwory skupiały się na tajemnicy Wielkiego Postu i zbliżały przede wszystkim do Boga wychodzącego człowiekowi na spotkanie, uświadamiając jak bardzo jest On obecny w życiu. Wymowa tych wielkopostnych pieśni zachęcała do nawrócenia, pracy nad sobą oraz zwracała uwagę na siłę, którą człowiek może czerpać ze Źródła Życia, którym jest Jezus, gdy choć na chwilę zatrzyma się przy znaku Jego Krzyża i tajemnicy Jego męki.

Moja siła jedynie w znaku Krzyża,

Moja moc i błogosławieństwo,

Me zwycięstwo jedynie w znaku Krzyża

Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej od zawsze gromadzą pięknych i wrażliwych ludzi, którzy przyjeżdżając do Krakowa mogą nie tylko uczyć się i rozwijać w sferze muzycznej, ale także doświadczyć ciepła i uprzejmości ludzi tworzących to miejsce, a w tym wszystkim stawać w Obecności żywego Boga, który mówi i którego dary nieustannie owocują w ich życiu.

Gabriela Nowak
Warsztatowa grupa organizacyjna

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?