W Zawadzie koło Tarnowa odbył się XVIII Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Uczestnicy uczcili męczennika, który pochodził z tej miejscowości. 7 czerwca przypada wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto. O. Zbigniew i o. Michał zginęli na misjach 30 lat temu.
Mszy św. przewodniczył o. Marek Dubanik, kolega męczenników, misjonarz z Boliwii i Paragwaju.
„ Razem z o. Michałem byliśmy razem w seminarium od nowicjatu aż po kapłaństwo. Starszy był od nas ojciec Zbigniew. Pamiętam, że raz mnie poprosił, żebym go zastąpił i odwiedził starszą, chorą panią. To zaangażowanie bycia przy chorych kontynuował też na misjach” – mówił franciszkanin.
Misjonarz podkreślił w homilii, że m.in. dzięki działalności Biura Promocji Kultu bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego wiele osób na świecie modli się za wstawiennictwem Męczenników.
„Od 5 grudnia 2015 roku, czyli dnia beatyfikacji do dziś rozeszło się po całym świecie 422 tys. obrazków z relikwiami drugiego stopnia w siedmiu językach. Od 1 kwietnia 2016 roku wyprodukowano i rozprowadzono 75 tys. 860 sztuk różańców z relikwiami drugiego stopnia. Radujemy się, że relikwie pierwszego stopnia umieszczono w 430 miejscach na całym świecie, a w Polsce 248. Antarktyda jest kontynentem gdzie jeszcze ich nie ma” – dodał.
Podczas liturgii modlono się o kanonizację o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, a także o pokój na świecie i ochronę przed terroryzmem.
W Mszy św. uczestniczyli bracia o. Zbigniewa.
„Pamiętam, że Brat chętnie odwiedzał chorych w Zawadzie. Kiedy był w seminarium i przyjeżdżał do domu, to też znajdował czas, by iść do cierpiących. Ciągle jest wzruszenie, kiedy wspominam beatyfikację. Modlę się za wstawiennictwem mojego Brata” – mówi Bogdan Strzałkowski.
W rozmowie z KAI, brat męczennika wspomina, że w Peru był pytany przez tamtejszą dziennikarkę czego oczekuje po beatyfikacji. „Po dłuższym namyśle odpowiedziałem, że bardzo bym chciał, żeby mieszkańcy pamiętali o Zbigniewie i Michale i ich dziełach. Z perspektywy lat mogę powiedzieć, że jest ta pamięć w Peru, w Polsce, Zawadzie” – dodaje.
Po Mszy św. rozpoczęły się biegi.
Celem Memoriału było uczczenie pamięci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, popularyzacja i upowszechnianie biegania i nordic walking jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców.
W Zawadzie biegali w niedzielę dorośli, młodzież i dzieci z całej Małopolski. Uczestnikom towarzyszyła słoneczna pogoda. „Lubię biegać. O. Strzałkowski to wyjątkowa postać, przed biegiem przeczytałem o nim w Internecie, nie miałem wcześniej takiej wiedzy” – mówi Kamil, jeden z uczestników.
Organizatorami Memoriału byli Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gmina Tarnów, a współorganizatorem „Kępa Sport”.
O. Zbigniew Strzałkowski poniósł śmierć męczeńską ze swoim współbratem o. Michałem Tomaszkiem 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak). Przywódcy tej organizacji oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną.
Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. O. Zbigniew miał wówczas 33 lata, a o. Michał – 31.
Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.
O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michała Tomaszek zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.
Na prośbę franciszkanów dniem ich liturgicznego wspomnienia jest 7 czerwca. Tego dnia bowiem, 7 czerwca 1986 r. obydwaj przyjęli święcenia: bł. Zbigniew – prezbiteratu, a bł. Michał – diakonatu.
KAI
Fot. glos24.pl