ZAPOWIEDŹ: Uroczystości 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej

50. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 12 sierpnia, a zakończy je uroczysta Msza św. sprawowana w licheńskiej bazylice 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.   

Świętowanie złotego jubileuszu nałożenia na łaskami słynący Obraz Matki Bożej Licheńskiej papieskiej korony przez kard. Stefana Wyszyńskiego, jakie miało miejsce w dniu 15 sierpnia 1967 roku będzie trwało cały rok. Uroczyste celebracje, rekolekcje, zjazdy, pielgrzymki oraz imprezy towarzyszące będą nawiązywały do rocznicy koronacji.

Ważnym dniem obchodów rocznicowych będzie 2 lipca, czyli odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej.

Główne uroczystości 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej rozpoczną się w sobotę, 12 sierpnia, całodniową ewangelizacją prowadzoną przez wspólnoty i ruchy kościelne działające na terenie diecezji włocławskiej. O godz. 18.00 rozpoczną się uroczyste nieszpory sprawowane przy ołtarzu koronacyjnym w starej części Sanktuarium, a następnie wierni procesyjnie udadzą się do bazyliki, gdzie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej zostanie odprawiona Msza św. Będzie jej przewodniczył biskup Stanisław Gębicki.
W niedzielę Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice licheńskiej będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. W poniedziałek zaś, 14 sierpnia, Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 połączonej z uroczystymi nieszporami będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, Prymas Polski.  
Uroczystą sumę odpustową sprawowaną we wtorek, 15 sierpnia, o godz. 12.00 będzie celebrował J.E. ks. kard. Stanisław Dziwisz. Podczas tej Eucharystii na Obraz Matki Bożej Licheńskiej zostanie nałożona jubileuszowa sukienka ufundowana przez ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium z kraju i z zagranicy.

Obraz Matki Bożej Licheńskiej koronowany 15 sierpnia 1967 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego koronami papieskimi Pawła VI jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna. Historia licheńskiego obrazu sięga roku 1813 i bitwy pod Lipskiem, gdzie po raz pierwszy żołnierzowi napoleońskiemu, Tomaszowi Kłossowskiemu, objawiła się Matka Boża Licheńska. Pochodzący z miejscowości pod Licheniem Tomasz, ocalony za przyczyną Maryi, po powrocie do kraju znalazł Jej maleńki Wizerunek i przyniósł do rodzinnego Izabelina, by następnie zawiesić na sośnie w pobliskim grąblińskim lesie. Tam Maryja objawiała się miejscowemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ostrzegając ludzi przed zbliżającą się zarazą i nawołując do nawrócenia. Stamtąd Wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego św. Doroty w Licheniu, a w 2006 roku do nowo wybudowanej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Każdego roku do Sanktuarium w Licheniu przybywa ok. miliona pielgrzymów proszących Bożą Matkę o łaski i polecając się Jej opiece.

Za: www.lichen.pl

Wpisy powiązane

Kęty: 25 lat Sanktuarium

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata – dla Polonii

“Wioząc nadzieję” – tegoroczna akcja “Ciacho za Ciacho”