Zakroczym: 75 lat obecności Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych

W Zakroczymiu w diecezji płockiej 75 lat swojej obecności obchodziły siostry ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Realizują one Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca i Młodzieżowe Dzieło Pomocy dla Czyśćca. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Szymon Stułkowski: – Jesteście specjalistkami od tego, żeby dusze czyśćcowe odkryły Jezusa – podkreślił biskup płocki.

Jubileuszowa Eucharystia sprawowana była w kościele Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu. Bp Szymon Stułkowski w homilii podkreślił, że dusze czyśćcowe, podobnie jak ludzie żyjący, pragną „odkrywać Jezusa”. Siostry ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych są „specjalistkami”, które im w tym pomagają.

– Dusze czyścowe chcą zobaczyć Jezusa, pragną tego, tęsknią za tym, cierpią, żeby się oczyścić, żeby odkryć Jezusa, widzieć Go w niebie twarzą w twarz. Waszą misją jest bycie dla nich wspomożycielkami. Realizujecie tę misję także w ten sposób, że pochylacie się nad ludźmi chorymi, cierpiącymi, słabymi. Troszczycie się też o dzieci i młodych, żeby rozpalić w nich pragnienie widzenia i poznania Jezusa – przypomniał Pasterz Kościoła płockiego.

Zaakcentował, że Wanda Maria Olędzka, założycielka zgromadzenia, odkryła swoje powołanie na mocy przymierza, jakie Bóg zawarł z nią przez chrzest św. Ponieważ ludzie łamali często przymierze z Bogiem, zdecydował On, że zawrze ze swoim ludem nowe przymierze – „już nie na poziomie prawa, ale na poziomie serca”. To nowe przymierze zostało zawarte przez Jezusa, wywyższonego nad ziemią, znajdującego się pomiędzy niebem a ziemią, jak most łączący Boga z ludzkością. W tym przymierzu człowiek ma udział przez chrzest św.

– Wszyscy ochrzczeni na mocy zjednoczenia z Chrystusem realizują swoje powołania, większość małżeńskie, rodzinne, zakonne, kapłańskie. To wszystko dzieje się na mocy tego przymierza. Ono jest tak mocne, że nic nie może go złamać. Będziemy odnawiać przymierze zawarte przez chrzest wraz z całym Kościołem podczas Triduum Paschalnego, którego kulminacyjnym momentem będzie Wigilia Paschalna – zaznaczył bp Stułkowski.

Dodał, też, że charyzmat troski o dusze czyśćcowe nie jest „monopolem Sióstr Wspomożycielek – wszyscy mogą modlić się za takie dusze. Wyraził wdzięczność za wiarę, charyzmat, pracę i modlitwę sióstr, aby „dusze czyśćcowe mogły jak najszybciej ujrzeć Jezusa”.

Po Eucharystii odbyła się agapa z udziałem sióstr i gości, w refektarzu klasztornym Braci Mniejszych Kapucynów. Uczestniczyła w niej między s. Irena Złotkowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych i s. Gertruda Sienicka, przełożona domu w Zakroczymiu.

***

Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych powstało 10 listopada 1889 r. w Zakroczymiu w diecezji płockiej (miało przerwę w latach 1892-1949). Inicjatorką była 28-letnia Wanda Maria Olędzka, która zapragnęła oddać Chrystusowi swoje życie dla ratowania dusz cierpiących w czyśćcu. W tym celu chciała wyjechać do Francji, gdzie już 30 lat istniało Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez Eugenię Smet (bł. Marię od Opatrzności).

Chcąc upewnić się co do słuszności podjętej przez siebie decyzji, udała się po radę do rozsławionego w tamtych czasach spowiednika i kierownika duchownego – kapucyna ojca Honorata Koźmińskiego. Ten, po odprawieniu nowenny Mszy św. w tej intencji, zamiast wyjazdu, polecił jej pozostać w kraju i na uciskanych przez zaborców ziemiach polskich dać początek nowej wspólnocie zakonnej, której celem byłoby wspomaganie zmarłych cierpiących w czyśćcu. W ten sposób Olędzka wraz z kilkoma koleżankami z lat szkolnych, które również nosiły w sercu pragnienie życia zakonnego, utworzyły zgromadzenie polskich Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

Wspólnie oddały się posługiwaniu ludziom chorym, cierpiącym i najbardziej opuszczonym na ziemi, a trudy związane z tą działalnością ofiarowywały w intencji zmarłych cierpiących w czyśćcu. Swą heroiczną, służebną miłość Wanda przypłaciła utratą własnego zdrowia, co uniemożliwiło jej kontynuowanie życia zakonnego. Dlatego też została zabrana przez rodzinę. Na jej następczynię o. Honorat wybrał spośród pierwszych wspomożycielek Natalię Nitosławską, która pociągnięta przykładem matki Wandy, wiernie kontynuowała zapoczątkowane przez nią dzieło. Po kilku latach życia zakonnego i posługiwania wśród chorych i ubogich zachorowała na różę w nodze. Zmarła w opinii świętości w 1900 r. w Nowym Mieście n. Pilicą.

Obecnie do Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych należy kilkadziesiąt sióstr. Realizują one Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca oraz Młodzieżowe Dzieło Pomocy dla Czyśćca. W Zakroczymiu służą miejscowej społeczności przez prowadzenie przedszkola oraz pracując w kapucyńskim Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości. W innych placówkach m.in. spełniają swój charyzmat prowadząc dom dla osób w podeszłym wieku.

eg/KAI

Wpisy powiązane

W odpowiedzi na publikację „Sekrety liceum u Nazaretanek”

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach