Zakończyło się 151 Zebranie Plenarne KWPZM

W dniu wczorajszym po przerwie obiadowej, w której uczestniczył Nuncjusz Apostolski, spotkanie dotyczyło w dalszym ciągu kwestii prawnych, omawianych przez ks. Rafała Kamińskiego CSMA. Tym razem prelegent wskazał na obowiązki wyższych przełożonych w wypadku uprawdopodobnienia popełnienia przestępstwa, a także wskazał zasady dotyczące dochodzenia wstępnego w badaniu sprawy. Następnie omówił obowiązującą procedurę w tym zakresie, wraz z ewentualnym prowadzeniem dochodzenia prokuratorskiego, a także kwestie związane z przekazaniem dokumentacji do Dykasterii Nauki Wiary oraz adekwatnymi reakcjami w poszczególnych kwestiach, zgodnie z zasadami przewidzianymi przez prawo.

Po tej szczegółowej sesji prawnej, dotyczącej szczegółowego postępowania wyższych przełożonych, swoją prezentację poprowadzili księża Piotr Przybył i Krzysztof Raj. Omówili oni temat towarzyszenia obwinionym, oskarżonym czy skazanym. Wskazani, że osoby za to odpowiedzialne muszą w sposób właściwy zareagować, ale też działa perspektywicznie i patrzą w przyszłość. Na doświadczeniach własnych stworzyli zespół ochrony, gdzie obecni są kuratorzy wyznaczeni jako prowadzący sprawę i funkcjonują kuratorzy lokalni. W ten sposób jest strukturalny nadzór nad obwinionymi, oskarżonymi oraz skazanymi, którzy są pod opieką kuratorów wyznaczonych przez przełożonych a także ocena ewentualnego ryzyka.

Po przerwie kawowej Marta Titaniec oraz ks. Janusz Łuczak SAC, będący przedstawicielem zakonów męskich w zarządzie Fundacji św. Józefa, przedstawili temat systemu ochrony w Kościele katolickim w Polsce, udział w nim zakonów i zgromadzeń oraz współpracy z fundacją. Wprowadzeniem do tego zagadnienia było świadectwo osoby skrzywdzonej, która z wyższymi przełożonymi zakonnymi podzieliła się swoją bolesną historią i także doświadczeniem jakie stało się jej udziałem i wspólnoty do której należała.

Przedstawiciele FŚJ odpowiedzieli oni używając 10 słów: miłosierdzie (zobaczyć czego inni obok nie widzieli), solidarność (jedni drugich brzemiona noście), reagowanie (regulamin grantowy), celowość (rozpoznanie potrzeb skrzywdzonych), mądrość (wzięcie powoli odpowiedzialności za siebie), oszczędność (odpowiednie gospodarowanie środkami), transparentność (rozliczenia wg zasad zawartych w prawie), wspólna linia działania (zobaczenie sytuacji prawna), rozwojowość (powiększanie pomocy i programu grantowego) oraz wdzięczność (za wpłaty przez diecezje i zakony).

W drugiej części ks. Piotr Studnicki przedstawił zagadnienie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w kryzysie. Mówił m.in. o słowach Benedykta XVI, że kryzysy dotyczące nadużyć seksualnych w obecnych czasach przysłaniają głoszenie Ewangelii jak nigdy dotąd. Działania dotyczące tzw. komunikacji dzielą się na zarządzanie kryzysem (reakcja prawna) i komunikowanie w kryzysie (brak powoduje dodatkowy ból ofiar). Wskazał na zasady rządzące tego tymi sferami, aby odpowiedź była właściwa i komunikowanie przyniosło skutek.

Dzień zakończył się nieszporami w kaplicy, a następnie braterskim spotkaniem wieczornym, gdzie uczestnicy mogli podzielić się doświadczeniem tego dnia.

Drugi dzień, 18.10.2023 roku, po porannym śniadaniu uczestnicy spotkania w kaplicy odmówili jutrznię, na której ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, prowincjał Księży Marianów, poprowadził medytację. Nawiązywał do czytania z brewiarza, ale także do historii marianów. Wskazywał, że trzeba pamiętać o dniu dzisiejszym i nie popadać w „sklerozę serca”, która sprawia że zapominamy o tym co Bóg nam ofiarował, zwłaszcza siebie i swoją łaskę.

Następnie po złożeniu życzeń wyższym przełożonym, którzy za patrona mają św. Łukasza, s. Angelika Mrówka MChR zaprezentowała podsumowanie IV Kongresu Młodych Konsekrowanych w Licheniu we wrześniu 2022 roku. Opowiedziała wyższym przełożonym o wydarzeniu, omówiła statystyki, w ramach podsumowania prezentując także film z wypowiedziami uczestników. Wydarzenie obserwowane było w mediach społecznościowych przez sporą grupę młodych ludzi, nie konsekrowanych. Prezentacja ta miała służyć wyjściu ku organizacji następnego Kongresu Młodych Konsekrowanych w 2025 roku.

Dalej Karol Koć, konserwator m.in. obrazu w kaplicy Bożego Grobu w Jerozolimie, przedstawił temat „Od Warszawy do Jerozolimy – po co ratować dzieła sztuki?”. Wskazał m.in. na misję konserwatora zabytków oraz dbałość o dziedzictwo kulturalne i religijne, którego depozytariuszem jest wiele klasztorów i wspólnot zakonnych. Temat przedstawił na podstawie osobistego świadectwa i swojego zaangażowania w konserwacje dzieł sztuki, zwłaszcza konserwacji obrazu w kaplicy Bożego Grobu.

Na koniec tej części Rafał Łączny z Katolickiej Agencji Informacyjnej zaprezentował „Kościół w Polsce 2023. Raport” oraz zaprosił wszystkich do współpracy z KAI. W trakcie prezentacji przedstawił szczegółowe statystyki comunicantes i dominicantes oraz dotyczące dzieł prowadzonych przez Kościół w Polsce i poza Jej granicami. Każdy z wyższych przełożonych zakonów męskich otrzymał wymienioną pozycję książkową na koniec prezentacji KAI.

Po przerwie kawowej, gdzie można było się spotkać ze wcześniejszymi prelegentami. Po tym czasie uczestnicy pochylili się nad aktualnymi kwestiami związanymi z funkcjonowaniem KWPZM. 151 ZP KWPZM podjęła uchwałę o przedłużeniu współpracy z Fundacją św. Józefa na kolejne 3 lata.

Niestety ze względu na chorobę nie mógł w zakończeniu tego spotkania uczestniczyć o. bp Jacek Kiciński CMF, dlatego Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Wilk CSMA, przewodniczący KWPZM a homilię wygłosił ks. Dariusz Bartocha SDB, sekretarz generalny KWPZM. Na zakończenie Przewodniczący KWPZM wskazał, że w jedności w tych dniach objawiła się wielość zakonnych charyzmatów reprezentowanych przez wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce. W ten sposób zakończyło się 151 ZP KWPZM, a następne majowe spotkanie odbędzie się w dniach 14-15.05.2024 a październikowe 08-09.10.2024.

Wpisy powiązane

W odpowiedzi na publikację „Sekrety liceum u Nazaretanek”

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach