Trzydniowe obchody X Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ zakończył 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowano w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.
Widzowie obejrzeli m.in. film pt. „Misja Kongo”, udostępniony przez ojców franciszkanów. Dokument opowiada o pracy polskich misjonarzy w Demokratycznej Republiki Konga, którzy przez ponad 40 lat poświęcili swoje życie i zdrowie, aby służyć potrzebującym.
Zdaniem ks. Daniela Korycińskiego, dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego, obchody jubileuszowe poświęcone osobie mocnego duchem „misjonarza Afryki”, wskazują na potrzebę nieustannego głoszenia ludziom Ewangelii miłości.
– Ten mocny duch, jakim był obdarzony kard. Kozłowiecki SJ, staje się dla nas współczesnych wzorem jak kochać Pana Boga, broniąc godności każdego człowieka i w każdym zakątku świata pamiętać o swojej Ojczyźnie – powiedział KAI ks. Daniel Koryciński.
Ksiądz dyrektor podkreślił, że osoba misjonarza jezuity cieszy się wielką sympatią wśród ludzi, budząc podziw i jednocześnie pragnienie dzielenia się dobrocią.
Świadczy o tym duże zainteresowanie wśród wiernych wydarzeniami, takimi jak VI Festiwal Piosenki Misyjnej w Nowej Dębie, I Turniej w Piłkę Nożną w Majdanie Królewskim, centralna Msza św. w Hucie Komorowskiej, konferencja naukowa w Majdanie Królewskim oraz IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych w Hucie Komorowskiej.
Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”.
Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.
Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.
25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.
Za: www.deon.pl