Zwieńczeniem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej była wieczorna Msza św. sprawowana na Szczycie jasnogórskim za mieszkańców miasta. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, obecna była Kapituła Archikatedralna oraz przedstawiciele władz Częstochowy.
Witając zgromadzonych na Eucharystii, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, dziękował mieszkańcom Częstochowy i okolic za okazaną pątnikom życzliwość. – Jak zawsze otwarliście serca na pielgrzymów, którzy w tych dniach, przede wszystkim pieszo, przybyli na Jasna Górę po nadzieję i umocnienie wiary. Dziękuję za waszą życzliwość, gościnność i entuzjastyczne ich powitanie w Alejach NMP.
Ojciec Pacholski przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas jubileuszu 600 lecia: „Maryja to miejsce uczyniła polską Kaną. Tutaj gromadzi nas na gody i uczy nas, jak wchodzić w relacje z Chrystusem, jak być Jemu posłusznym i jak dzięki temu posłuszeństwu, pozostać na drodze prowadzącej nas do życia wiecznego”.
„Nie dajmy się okraść z radości Ewangelii, z Ewangelii o rodzinie, nie dajmy się okraść z nadziei, którą na wzór Maryi pokładamy w Bogu” – zachęcał w homilii abp Wacław Depo odwołując się do słów papieża Franciszka wypowiedzianych na Jasnej Górze w lipcu 2016 roku.
Metropolita wskazywał na aktualność nauczania św. Jana Pawła II przypominając jego słowa wypowiedziane w Częstochowie w 1991 r. podczas Światowych Dni Młodzieży: „Im bardziej wrzaskliwość głosów lansujących kulturę bez Boga będzie większa, tym bardziej trzeba rozważyć – co jest większym brzemieniem, czy prawda nawet bardzo wymagająca, czy też pozór prawdy, stwarzający złudzenia poprawności moralnej. Odchodzenie od prawdy nie jest żadną tendencją rozwojową. Nie może być też uznawane za miarę wolności i etycznego rozwoju, zaś krzyczące na ulicach ewidentne zło, nie może być uznawane za chorobę, czy też określane alternatywnym zachowaniem w imię wolności słowa i tolerancji”. – Pamięć tych słów musi powracać, nie możemy milczeć i być głusi, gdy ta rzeczywistość realizowana jest w naszym czasie – podkreślił abp. Depo.
Metropolita częstochowski mówił też o odpowiedzialności Polaków za sprawy najważniejsze dla ludzkości. – Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za sprawy wolności ludzkiego ducha, wolności sumienia i religii, sprawa zasadnicza w całej rodzinie ludzkiej. Kaznodzieja zachęcał też do wsłuchania się w słowa wypowiedziane przez kard. Karola Wojtyłę, 26 sierpnia 1973 r. na Jasnej Górze: „Ta troska o wolność ducha polskiego Narodu zrodziła się w związku z zapowiadaną reformą wychowania. Reforma ta nie mówi ani słowem o chrześcijańskim społeczeństwie, o wkładzie Chrystusa i kościoła, o wkładzie chrześcijaństwa w polskie wychowanie, nie mówi też ani słowem o prawach rodziców chrześcijańskich, którzy stanowią ogromną większość Narodu, do wychowania swoich dzieci wedle własnego przekonania, ta reforma nie mówi też o pierwszeństwie rodziny w dziele wychowania, a wygląda wprost na to, że rodzina ma pomagać szkole w realizacji programu wychodzącego z ateistycznych przesłanek jakiemu szkoła ma się poddać.
Abp Depo podkreślając rolę Matki Bożej w historii Kościoła i Narodu polskiego odwołał się do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1974 r. „Tyle razy w Polsce nie było rządów ministrów, władców i zwierzchników, ale zawsze od tysiąca lat był obecny Kościół Chrystusowy, który dał nam Matkę, gdy władza wytrącona była z rąk ludzi, przez obce siły, zostawał Kościół i ratował naród” – przypominał metropolita.
– Stojąc dzisiaj przy sercu Matki zaświadczamy, wołamy że polskie rodziny mają prawo być pierwszym nauczycielem życia i miłości. I tego prawa nikt nie może im odebrać.
My chcemy Boga w rodzinie, w szkole, w troskach rodziców w dziatek snach. My chcemy Boga w książce w szkole w godzinach wytchnień i w pracy dniach – zakończył rozważania abp Wacław Depo.
Bezpośrednio po homilii odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Anna Przewoźnik
Za: www.jasnagora.pl