Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią dziękczynną pod przewodnictwem prowincjała o. Jana Maciejowskiego. W kościele zgromadzili się bracia z Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego, duchowieństwo Archidiecezji Poznańskiej, przedstawiciele życia konsekrowanego z Poznania, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni czciciele Matki Bożej.
Prowincjał w homilii podkreślił wymiar dziękczynienia za to, co wydarzyło się w 1968 r. jak również za to, co działo się przez miniony rok jubileuszowy. Nawiązując do Ewangelii mówił również, że to nie my wybraliśmy Maryję, ale że Ona została nam dana przez Chrystusa jako Matka, do której możemy przychodzić i zwracać się z naszymi prośbami. To Ona, wypełniając wolę Boga, wstawia się za nami, jako za swoimi dziećmi i szuka nas, aby przyprowadzić nas do Boga. W swoim słowie o. Jan wspomniał m.in. br. Tomasza Dybowskiego, który jako kwestarz razem z obrazem Maryi chodził po ulicach Poznania niosąc ludziom pociechę. Zachęcił również, aby prosić o łaski za wstawiennictwem tego świętobliwego Brata, aby proces beatyfikacyjny, który kiedyś został rozpoczęty mógł zostać zakończony, a do tego potrzeba świadectwa łask otrzymanych przez jego wstawiennictwo.
Homilia o. Jana Maciejowskiego – posłuchaj na Soundcloud
Na zakończenie Mszy św. o. Leszek Klekociuk, gwardian wspólnoty poznańskiej, podziękował tym wszystkim, którzy przez lata wspierali klasztor i sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Następnie odbył się uroczysty akt zawierzenia Matce Bożej.
Po Eucharystii odbył się koncert Pieśni Maryjnych w wykonaniu Kameralnej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Pawła Joks.
o. Grzegorz Kordek
fot. Sz. Murawka