Zaczerpnij tradycji! Trwają zapisy do Szkoły Kantorów

Szkoła Kantorów to dwuletnie studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. Prowadzi je Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie – w tym roku rozpocznie się już szósty rok akademicki.

Kurs odbywa się na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Przygotowuje on osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne. Zajęcia w Szkole prowadzą znakomici i uznani muzycy kościelni: Marcin Wasilewski-Kruk czy Sławomir Witkowski, a także Anna Kubik, Paweł Kisiel, Anita Pyrek oraz Olga Trzebicka.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych – emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych – oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii.

Szkoła Kantorów ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające lub te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej. Zanim jednak ktokolwiek podejmie się tej roli, musi zacząć śpiewać.

Zapisy na rok akademicki 2016/2017 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Po przesłaniu zgłoszenia kandydaci zapraszani są na przesłuchanie, zaplanowane na koniec września.

Więcej na: www.liturgia.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie