Niemal od samego początku istnienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” świątynia franciszkańska gości, obok innych kościołów tego miasta, najwybitniejszych muzyków i śpiewaków uczestniczących w Festiwalu. W dostojnych wnętrzach kościoła rozbrzmiewają psalmy, motety i estamplidy, a także liry korbowe, harfy i inne instrumenty, dzięki którym udaje się perfekcyjnie wskrzeszać muzykę dawnych wieków.
W poniedziałek, 23 lipca, dla licznie przybyłych parafian i innych miłośników śpiewu kościelnego zaśpiewali goście z Francji. Chór „Cantoria” z Turenii wykonał między innymi pieśni wielkanocne i maryjne wzbudzając zachwyt wśród słuchaczy. Artyści w kilku językach, m.in. po angielsku, francusku i rosyjsku, przybliżyli słuchaczom niepowtarzalne walory sacrum utrwalonego w pieśni.
Koncert zespołu, prowadzonego przez panią dyrygent Fabienne Goupille dostarczył słuchaczom wielu emocjonalnych przeżyć. Obecność francuskich chórzystów była wielkim wyróżnieniem dla Jarosławia. „Cantoria” występowała przed paroma laty w tym mieście. Zaprezentowała się również przed publicznością Sanoka, Dubiecka i Rymanowa Zdroju. W pełnym składzie Chór działający od 30 lat liczy 50 śpiewaków.
Wypada dodać, że kontakty gości z Turenii z Podkarpaciem datują się od chwili nawiązania partnerskich kontaktów tego historycznego regionu(Azay le Rideau i Cheille) z gminą Dubiecko.
Wikariusz parafii pw. św. Trójcy o. Eliasz nie krył satysfakcji z powodu obecności francuskich gości w mieście Kostków, Ostrogskich i Sobieskich. Wnieśli oni bowiem podczas trwającej letniej kanikuły pierwiastki radości i bardzo wiele pozytywnych emocji do serc jarosławian, którzy na zakończenie zaśpiewali artystom tradycyjne polskie „Sto lat”.
br. Mariusz Tomana ofm