Na szczycie Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.) zakończyła się tegoroczna edycja misji ewangelizacyjnej „Ewangelizacja w Beskidach”. Towarzyszyły jej słowa nawiązujące do tematu roku duszpasterskiego „Miłosierni jak ON”. Uroczystą Eucharystię odprawił Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Bielsko-Żywieckiej ks. Sebastian Rucki.
Na szczycie, nieopodal granicy polsko-słowackiej, pielgrzymi spotkali się z kolejnymi Świadkami Miłosierdzia Bożego: błogosławionymi o. Michałem Tomaszkiem i o. Zbigniewem Strzałkowskim, którzy dokładnie 25 lat temu zostali zamordowani w Peru. Przed i po Eucharystii wierni mogli uczcić relikwie I stopnia ojca Michała, wypożyczone z bielskiej Katedry. Na szczyt „przywędrowały” one w plecaku ks. Sebastiana.
W homilii kapłan, nawiązując do obchodzonego w tym roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, jako kwintesencję miłosierdzia przytoczył słowa z Encykliki DIVES IN MISERICORDIA Jana Pawła II. „Miłosierdzie w swoim właściwym i pełnym kształcie objawia się jako dowartościowanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku”. Wyjaśniając znaczenie miłosierdzia kaznodzieja zachęcił, by w swoim codziennym życiu dowartościowywać tych najbliższych, by zastanowić się, jak wyglądają relacje, szczególnie w rodzinach. „Masz wartość, jesteś cenny, bo my jako chrześcijanie jesteśmy bezcenni. To Jezus Chrystus zapłacił za nas swoją krwią, my nosimy na sobie to znamię. Jesteśmy bezcenni.” – podkreślił i dodał, iż kolejnym przejawem Miłosierdzia to podnoszenie w górę, jako odnowienie relacji z Chrystusem. „Chrystus w czasie spowiedzi mnie podnosi, przytula mnie do swojego serca. To jest odnowienie relacji z tego upadku, a tego dołu, z tego grzechu. Chrystus mnie podnosi i to jest właśnie miłosierdzie.” – porównując nasze relacje z innymi do spowiedzi kapłan zachęcał, byśmy byli jak Chrystus, podnosili, a nie deptali mając satysfakcję z niepowodzeń innych ludzi. Na koniec zaapelował, by próbować, za słowami papieża, „wydobywać dobro spod wszelkich nawarstwień zła”, czyli patrzeć w serce, by zobaczyć to dobro które jest ukryte. Sobotnią Eucharystię zakończyła modlitwa o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata.
Przed Eucharystią na szczycie Wielkiej Raczy wędrowcy wzięli udział w konkursie wiedzy na temat misji ewangelizacyjnej, a najmłodsi otrzymali medale za wytrwałość w zdobywaniu beskidzkich szczytów. Uczestnicy wszystkich wypraw ewangelizacyjnych otrzymali koszulki. Podczas każdego ze spotkań na górskim szczycie zbierane były datki na pomoc dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu. Na zakończenie ewangelizacyjnych spotkań na beskidzkich szczytach odbyło się pieczenie kiełbasek.
To już czwarta edycja akcji, do której zachęcili Francesco Team, Fraternia franciszkańska, Wspólnota Galilea i Krucjata Wyzwolenia Człowieka w Rychwałdzie.
W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia odbywały się rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem beskidzkich szczytów. Na każdy szczyt uczestnicy akcji pielgrzymowali, by w samo południe, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia spotkać się na Eucharystii ze Świadkami Miłosierdzia: św. Janem Pawłem II, siostrą Faustyną, ks. Popiełuszką, św. o. Pio, św. Matką Teresą i innymi, zanosząc swoje intencje, modląc się o miłość i pokój na świecie.
Miejsca, na których odbywała się tegoroczna ewangelizacja, to : 2 lipca – Hala Lipowska, 9 lipca – Leskowiec, 16 lipca – Skrzyczne, 23 lipca – Pilsko, 30 lipca – Bendoszka Wielka, 6 sierpnia – Łyska, 13 sierpnia – Klimczok i 20 sierpnia – Wielka Racza.
Pielgrzymowanie zakończyła agapa z ogniskiem 20 sierpnia na Wielkiej Raczy.
Patronat nad „Ewangelizacją w Beskidach” objął ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Koordynatorem przedsięwzięcia jest kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.
Autor i Foto: Kamilla Frysztacka