Organizatorem Konferencji są: Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Towarzystwo Mariologiczne oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry.
Wydarzenie uzyskało patronat narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy nad Konferencją objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas Konferencji zaplanowano czternaście referatów, ujętych w cztery sesje: „Jasnogórskie doświadczenie niepodległości”, „Maryjny kształt polskiego patriotyzmu”, „Polska droga maryjna” oraz „Z Maryją ku przyszłości”. Tematyka została tak ułożona, aby spojrzeć na rolę Matki Bożej w najnowszych dziejach Polski w perspektywie nie tylko historycznej, ale także patriotycznej, teologiczno-duchowej i duszpasterskiej.
„Chcemy zobaczyć, jaką rolę odegrała Maryja i pobożność maryjna w Polsce nie tylko w odzyskaniu niepodległości, ale jej utrwalaniu i rozwijaniu, bowiem odzyskana niepodległość to nie jest coś dane nam na zawsze, ale to jest dar i zadanie, które wymaga ciągłego zabiegania, ciągłej pracy nad sobą. I czynimy to właśnie we współpracy z Tą, która jest naszą Królową, naszą Matką” – mówi ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski
„Taki jest zamysł, żeby to było spojrzenie i wstecz, i w przyszłość, bowiem zawsze doświadczenie historyczne powinno nas ukierunkowywać ku przyszłości – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski – Więc bardziej chcemy położyć akcent ku przyszłości, ale nie możemy przecież oderwać się od historii. Jest to więc próba panoramicznego spojrzenia na to, w jaki sposób pobożność maryjna i sama obecność Matki Bożej, Jej działanie wpłynęło na odzyskanie niepodległości, jak tę niepodległość w trudnych latach komunizmu przeżywaliśmy, i jak będziemy ją kształtować na przyszłość”.
W konferencji udział biorą specjaliści, naukowcy, teologowie i mariolodzy z pięciu polskich uczelni i innych ośrodków badawczo-naukowych: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Kolbianum w Niepokalanowie i Centrum Formacji Maryjnej ‘Salvatoris Mater’ w Licheniu. Obecni są klerycy Wyższego Seminarium OO. Paulinów w Krakowie na Skałce z rektorem o. Grzegorzem Prusem.
Konferencja rozpoczęła się od porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii o godz. 7.30 przewodniczył o. bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej.
Wszystkich zgromadzonych witał o. Mariusz Tabulski
Uroczystego otwarcia obrad w Kaplicy Różańcowej o godz. 9.00 dokonał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Obecni byli: abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. dr Łukasz Buzun z Kalisza; o. dr Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; kustosze polskich sanktuariów, którzy wczoraj wzięli udział w specjalnym spotkaniu nt. roli i zadań sanktuariów we współczesnym świecie; prelegenci, przedstawiciele różnych uczelni i ośrodków naukowych.
„To wydarzenie wpisuje się w świętowanie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, i jest też przypomnieniem, że daru naszej wolności, naszej niepodległości nie można zrozumieć bez odniesienia do wiary, bez odniesienia do tego, co duchowe – mówił o. Marian Waligóra
„Niech ten czas refleksji naukowej, zarówno w wymiarze teologicznym, jak i duszpasterskim, przyczyni się do poszerzenia ram świętowania Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a przede wszystkim, niech będzie naszym hołdem wdzięczności wobec Bożej Opatrzności, która przez wstawiennictwo Maryi, przez to święte miejsce, gdzie jesteśmy, okazuje się nam być prawdziwą pomocą i obroną na przestrzeni burzliwych, ale też pięknych dziejów naszej Ojczyzny” – mówił o. przeor.
Słowo na rozpoczęcie obrad skierował do uczestników abp Wacław Depo
Polskie Towarzystwo Mariologiczne wydało specjalną publikację z tekstami referatów, zgłoszonych na konferencję. 22. tom Biblioteki Mariologicznej dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.
Zwieńczeniem obrad będzie Różaniec o godz. 2.00 i Apel Jasnogórski, który poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski.
Dzień obrad zainaugurowała Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.30 pod przewodnictwem o. bpa Łukasza Buzuna. Słowa powitania skierował o. Mariusz Tabulski
„Miejscem wzmocnienia i odnowy człowieka wewnętrznego, odnowy sumienia, odnowy, która jest konieczna są sanktuaria dla całego narodu, i to na przestrzeni wieków – mówił podczas homilii o. bp Łukasz Buzun
„Sanktuarium, to miejsce, gdzie człowiek odzyskuje radość, która przerywa jakiś stary, niekończący się skutek tego świata, który gdzieś przez grzech człowieka dotyka i zamieszkuje często w ludzkiej duszy. Ta radość zapowiada też nowy czas i nowego człowieka odkupionego, i w tym darze Maryja już uczestniczy i stąd wypływa Jej szczęście i radość” – dodał biskup.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr