W dniach od 24-26 maja 2013 roku kodeńskie sanktuarium gościło już po raz 30-sty uczestników Kodeńskich Dni Ekumenicznych. Byli obecni chrześcijanie: rzymscy katolicy, katolicy obrządków wschodnich, prawosławni i protestanci: z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz Chrześcijańskiego Kościoła Reformacyjnego.
Pomysł inicjatywy, która od trzydziestu lat ma miejsce w Kodniu, zrodził się jako pokłosie Spotkania Młodych w Duchu Taize, które miało miejsce w Paryżu w 1982 roku. Rok później o. Andrzej Madej OMI – obecnie superior misji sui iuris w Turkmenistanie – zainicjował ekumeniczne spotkania w Kodniu. Od tego czasu organizatorami spotkań są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Kodniu. Poprzez lata przyjeżdżały tutaj tysiące ludzi, związanych z różnymi wspólnotami chrześcijańskimi. Od początku, Kodeńskie Dni Ekumeniczne, stanowiły oddolną inicjatywę chrześcijan – aby wspólnie się modlić, poznawać swą różnorodność poprzez przebywanie razem, nawiązywać serdeczne kontakty z chrześcijanami różnych wspólnot. Ten charakter spotkań – mniej naznaczony teorią i zawiłościami teologii, a bardziej praktyczny – sprawia, że do dnia dzisiejszego przybywa do Kodnia wielu ludzi młodych.
Schemat spotkań jest niezmienny od lat. W ostatni weekend maja, Kodeńskie Dni Ekumeniczne rozpoczynają się od wieczoru poświęconego tradycji protestanckiej. Sobota jest podzielona na tradycję katolicką łacińską oraz wschodnie chrześcijaństwo (Kościół Prawosławny). Rozwiązanie spotkań ekumenicznych następuje tradycyjnie w Kostomłotach – po niedzielnej Liturgii Jana Chryzostoma i przygotowywanym od lat przez kostomłockich unitów – pikniku.
Zgromadzonych uczestników przywitał w kodeńskiej kaplicy klasztornej superior wspólnoty oblackiej w Kodniu – o. Bernard Briks OMI. Następnie odczytano pozdrowienia, jakie na tą okazję wystosował Ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. dr Ryszard Szmydki OMI. Wspomniał on swój udział w trzech pierwszych kodeńskich spotkaniach: „Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich uczestników XXX Dni Ekumenicznych w Kodniu. Dziękuję organizatorom tegorocznego spotkania. Niech Duch Święty udzieli wszystkim daru radosnego trwania na wspólnej modlitwie i niezłomnej nadziei pokładanej w miłości Ojca, który przybliża nas do pełnej jedności, jakiej chce Jezus Chrystus.”
Pośród tegorocznych gości był m.in.: Naczelny Pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej – Andrzej Jeziernicki. Podczas piątkowego wieczoru, wydobył biblijne znaczenie słowa ekumenia oraz, nawiązując do tematu spotkania „Dzielić się wiarą” – wskazywał na potrzebę odważnego świadczenia o Chrystusie oraz wystrzeganiu się popadania w schematy i swoiste skostnienie, które osłabiają wiarę. Po słowach pastora nastąpiła modlitwa uwielbienia.
Sobotni dzień rozpoczął się Liturgią Godzin w kaplicy klasztornej. W słowie komentarza do czytania jutrzni, celebrans podkreślił aktualność wezwania apostoła do wspólnoty wierzących, aby jawić się pośród świata, który nas otacza „źródłem światła” – nie tylko podcza akcji ewangelizacyjnych, czy spełniania urzędów kościelnych, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
W przerwie między modlitwą poranną a panelem dyskusyjnym, ci, którzy po raz pierwszy zawitali do Kodnia, mogli wysłuchać w bazylice historii sanktuarium, aby głębiej oddychać ekumenicznym klimatem tego miejsca.
W panelu dyskusyjnym podjęto m.in. temat „Uwielbienia”. Pastor Wojciech Kuleczka z Chrześcijańskiego Kościoła Reformacyjnego, analizując Słowo Boże, ukazywał wartość i powinność oddawania Bogu chwały. Wskazywał na potrzebę spotkania w swoim życiu żywego Chrystusa. W drugiej części pastor Jacek Słaby z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej szukał odpowiedzi na pytanie: czym jest wiara? w wystąpieniu pt.: „Wiara vs niewiara”.
Po wspólnym posiłku, uczestnicy powrócili na salę konferencyjną, aby obejrzeć krótką prezentację zdjęć archiwalnych Kodeńskich Dni Ekumenicznych. Wspominano wiele postaci zasłużonych dla idei spotkań w Kodniu, m.in. o. Karola Lipińskiego OMI, który niestrudzenie organizował wspólną modlitwę w klasztorze na Świętym Krzyżu i w Kodniu. Przywołano osoby o. Sergiusza Gajka i śp. o. Ramana Piętki, podkreślając ich życzliwość i otwartość. Panel wspomnień wypełniony był świadectwami osób, które od wielu już lat uczestniczą w kodeńskich spotkaniach: Jacka Dziubel, Juliusza Brauna, Marka Górskiego. Podkreślano wyjątkowy charakter tych spotkań, opierający się na prostym przebywaniu ze sobą, przywoływano trudności, jakie cyklicznie się pojawiają, a których przezwyciężenie, wciąż wskazuje, że jest sens włączać się w modlitwę, jaką zanosił za Kościół Chrystus w Wieczerniku.
Sobotnie popołudnie przyniosło trochę czasu wolnego, który uczestnicy wykorzystali według własnych potrzeb: część nawiedzało świątynie kodeńskie: katolickie i prawosławną cerkiew parafialną, część ćwiczyła śpiewy, przygotowując liturgię Akatystu i Eucharystii.
Przed godziną 17.00 dołączył do spotkania proboszcz katolickiej parafii obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach – ks. Zbigniew Nikoniuk, który wraz z oblatem z kodeńskiej wspólnoty, celebrował Akatyst ku czci Bogarodzicy przed wizerunkiem Matki Jedności w bazylice. Świątynia kodeńska oddychała w tym czasie dwoma płucami chrześcijaństwa – jak mawiał bł. Jan Paweł II.
Po modlitwie akatystu, w której uczestniczyli również młodzi, przybyli do Kodnia na Powołaniowe Dni Skupienia, rozpoczęła się celebracja Eucharystii w katolickim rycie rzymskim, której przewodniczył proboszcz i kustosz sanktuarium – o. Bernard Briks OMI. Homilię wygłosił o. Paweł Gomulak OMI. Modlitwie towarzyszył śpiew chóru, który utworzyli uczestnicy tegorocznych spotkań. Śpiewy nawiązywały do różnych tradycji chrześcijańskich.
Sobotnie spotkania zakończono „Wieczorem Chwały”, przygotowanym przez Wspólnotę „Spichlerz” z Warszawy. Modlitwa rozpoczęła się Akatystem do Ducha Świętego, który w nowej aranżacji wykonali bracia tradycji protestanckiej. Był to owoc zachwytu nad treścią akatystu, który usłyszeli po raz pierwszy rok wcześniej, podczas czuwania w kaplicy zamkowej przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
Niedzielne przedpołudnie uczestnicy kodeńskich spotkań spędzili w Kostomłotach, biorąc udział w koncelebrowanej Boskiej Liturgii. Proboszcz kostomłockiej parafii unickiej – ks. Zbigniew Nikoniuk – podziękował zebranym za przybycie i po liturgii zaprosił na tradycyjny „ekumeniczny piknik”.
Dla części uczestników była to pierwsza obecność na Kodeńskich Dniach Ekumenicznych. Wielu ze stałych bywalców, przywozi na kolejne spotkania swoich krewnych i rodziny.
Więcej (zdjęcia) na: www.koden.com.pl