XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

Już po raz piąty w Polsce, a po raz drugi w Krakowie, w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2018 r. odbędą się Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, które od 1990 roku organizowane są w różnych krajach i miastach europejskich.

Służą one rywalizacji sportowej dla młodzieży z salezjańskich szkół, oratoriów i organizacji sportowych oraz zachęcają do budowania lepszego świata, opartego na wartościach fundamentalnych, takich jak pokój, przyjaźń, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność oraz duch zdrowej rywalizacji. W nawiązaniu do charyzmatu salezjańskiego, oprócz integracji młodzieży z różnych krajów przez sport, Igrzyska są też doskonałą okazją do wzajemnego poznania się młodzieży z różnych obszarów kulturowych, dają także możliwość zwiedzenia nowych miejsc czy pogłębienia duchowości w gronie wierzących rówieśników. Na tegoroczne Igrzyska do Krakowa przybędzie około 1500 sportowców z 25 krajów świata, w tym z tak dalekich, jak RPA, Syria, Brazylia, Tanzania czy Zambia.

Sportowe spotkanie młodych będzie przebiegało się w trzech wymiarach. Część sportowa to rozgrywki w pięciu dyscyplinach (koszykówka, piłka nożna sześcio- i jedenastoosobowa, siatkówka, tenis stołowy) rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. W ramach bloku kulturalnego młodzi sportowcy zwiedzą Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, odwiedzą były nazistowski obóz zagłady w Oświęcimiu i wezmą udział w wielu innych wydarzeniach artystycznych oraz koncertach muzycznych. Na część religijną złożą się: Msza św. niedzielna, salezjańskie słówka na dobranoc, a poza tym spotkania z inspektorami i inspektorkami prowincji salezjańskich w Polsce. Warto dodać, że podczas trwania Igrzysk cały czas będzie można wstąpić do kaplicy na modlitwę czy chwilę wyciszenia.

Patronem honorowym Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

Za: salezjanie.pl.

Wpisy powiązane

Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Ks. Leszek Kryża SChr: w 2024 r. przekazaliśmy na pomoc Kościołowi w krajach b. ZSRR ponad 2,5 mln zł

Jubileusz obecności karmelitów bosych w Wadowicach