XXII Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Krakowie

Piłka nożna, koszykówka, siatkówka i tenis stołowy: piłka w swoich czterech wymiarach zdominowała Kraków w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2012 r. Blisko 1500 ludzi młodych z 11 krajów Europy rywalizowało ze sobą w ramach XXII Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej, które honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Koordynatorem Igrzysk była Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczpospolitej Polskiej (SALOS RP), która promuje wśród dzieci i młodzieży pasję do sportu, uczciwą rywalizację i zasady gry “fair play”.

Celem XXII Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej jest stworzenie młodzieży salezjańskiej możliwości rywalizacji sportowej i budowania przez sport nowego świata, opartego na humanizmie chrześcijańskim, rozwoju osobowym i poszanowaniu wartości. Znaczący jest także walor kulturowy tej imprezy: młodzi sportowcy mogli wziąć udział w różnych wycieczkach z przewodnikiem, zwiedzając Kraków i okolice – Klasztor w Tyńcu (udając się tam i z powrotem statkiem), Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kopalnię Soli w Wieliczce.

“Rywalizując w tych dniach, budujcie świat nowy, zasadzający się na poszanowaniu każdej osoby, zwłaszcza najsłabszej. Szanujcie i przyczyniajcie się do wzrostu wartości pokoju, prawdy, sprawiedliwości, wolności, godności ludzkiej i solidarności. Niech wasze zmagania sportowe będą naprawdę wychowawcze, stanowiąc przygotowanie do życia w nowym świecie bez granic, którego wy chcecie i umiecie zbudować!” – napisała w swoim przesłaniu siostra Maria del Carmen Canales, Córka Maryi Wspomożycielki, Radczyni generalna ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

A jeszcze wcześniej ks. Pascual Chávez, Przełożony Generalny Salezjanów – który był reprezentowany przez Radcę Regionu Europa Północna, ks. Marka Chrzana – w swoim okolicznościowym przesłaniu skierował takie oto słowa: “Obecność salezjańska na polu sportu nie przestaje być ważna i może stać się bardzo znacząca, obejmując wiele dzieci i ludzi młodych, którzy w przeciwnym razie nie spotkaliby się z podobną propozycją wychowawczą. Dlatego też trzeba pozostać wiernym typowym wyborom salezjańskim (…). Musimy stanowić w środowisku sportowym obecność, która będzie promować alternatywną formę sportu, w służbie osób i ich integralnego rozwoju”.

Igrzyska były także doskonałą okazją do rozrywki rodzinnej i generalną próbą przed radosnym kibicowaniem w czasie EURO 2012. I tak, dla przykładu, 2 maja, w przerwie rozgrywek finałowych, widzowie mogli obejrzeć pokaz żonglerki Krzysztofa Golonki, mistrza świata trików piłkarskich; można było także poznać bardziej z bliska działalność, jaką prowadzi “Salos” z Krakowa.

Oczywiście, należne miejsce poświęcono wymiarowi religijnemu tego wydarzenia: celebracja eucharystyczna w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach; nabożeństwo wieczorne w środę, 2 maja; kaplica, cały czas dotępna dla tych, którzy chcieli się pomodlić.

Bardzo wzruszające były: ceremonia otwarcia Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej, poprzedzona uroczystym pochodem ulicami Krakowa, a także –  zamknięcia, w której, jako gość honorowy, uczestniczył były bramkarz narodowej reprezentacji Polski, Jerzy Dudek. Puchary i medale wręczali: Georg Leibold, Prezes PGS-I; prof. Zbigniew Dziubiński, Prezes SALOS RP; i ks. Edward Pleń, salezjanin, krajowy duszpasterz sportowców i Wiceprezes SALOS RP.

Najbliższe Igrzyska odbędą się w Chorwacji (XXIII), na Słowacji (XXIV) i we Włoszech, w Turynie (XXV).

ANS – Kraków

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Kard. Grzegorz Ryś poświecił kaplicę w domu Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego