552
Pod hasłem „Przy Maryi w mocy Ducha Bożego”, w weekend 27-28 kwietnia, odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jubileuszowa, XX Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność”, w której udział wzięło kilka tysięcy związkowców.
Pielgrzymkę rozpoczęła droga krzyżowa odprawiona w sobotni wieczór – 27 kwietnia o godzinie 19.00 na placu przed licheńską bazyliką. Rozważania poprowadził ks. Grzegorz Molewski, duchowy opiekun konińskiej „Solidarności”, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.
Głównym punktem spotkania była uroczysta, niedzielna msza celebrowana przed Cudownym Obrazem Bolesnej Królowej Polski.. O godzinie 11.30 do bazyliki zostało wprowadzonych procesyjnie ponad 100 pocztów sztandarowych z całego kraju. W procesji zostały również wniesione relikwie bł. Jerzego Popiełuszki przez zastępcę przewodniczącego komisji krajowej NSZZ „Solidarność”, Bogdana Bisia, obecnego w Licheniu wraz z małżonką.
Celebracji południowej Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium. Witając zgromadzonych oraz nawiązując do opartego na temacie trwającego roku liturgicznego, hasła tegorocznej pielgrzymki: „Przy Maryi w mocy Ducha Bożego”, ks. Kumala stwierdził, iż „tylko oparci na mocy Ducha Bożego możemy zmieniać oblicze naszych serc i Ojczyzny.”
Homileta wspominał rok 1980, gdy „Ojczyzna otworzyła się na dar Bożego Ducha – dar odnowy i miłosierdzia, kiedy Bóg pochylił się nad naszą Ojczyzną, wsłuchiwał się w krzyk naszych przodków wołający o wolność, pokój, solidarność, bezpieczeństwo. Bóg wysłuchał modlitw i cierpienia.” Nazywając narodzenie Solidarności darem miłosiernego, zmartwychwstałego Pana, celebrans stwierdził, że „trzeba ten dar przyjąć i go rozwijać ucząc się od Maryi, Nauczycielki solidarności, życia solidarnego z Bogiem i z ludźmi”.
„Licheńska świątynia jest znakiem jedności solidarnych serc” – powiedział kaznodzieja – „serc, które postanowiły wybudować wielką świątynię jako dar wdzięczności za przyjście Chrystusa na świat. Jest ona wyrazem wiary i miłości do Boga i Maryi. W tej świątyni pragniemy prosić o odnowę naszych serc i Ojczyzny na drodze jedności i solidarności, na drodze życia z Jezusem na co dzień. Fundamentem Solidarności nie są statuty i ustalenia, ale jedność serca z Jezusem Chrystusem.” – kontynuował marianin, dodając: „dlatego dobrze, że pielgrzymujecie do naszego sanktuarium i do innych, prosząc Boga o umocnienie na drodze życia z Nim. ”
Przed zakończeniem liturgii, ksiądz Kumala życzył zebranym: „Obyśmy potrafili żyć solidarnie, wszyscy razem, budując piękną Ojczyznę i obyśmy szli drogą solidarności każdego dnia”. Po Mszy św. uczestnicy udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod pomniki św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz obelisk upamiętniający powstanie NSZZ „Solidarność” znajdujące się nieopodal bazyliki. Przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy, po odśpiewaniu hymnu narodowego, złożyli pod pomnikiem Popiełuszki kwiaty. Następnie ksiądz kustosz wypowiedział słowa modlitwy i pobłogosławił zebranych.
Uczestniczka jubileuszowej pielgrzymki, pani Teresa Kowalska–Suchecka, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Ziemi Łowickiej, była obecna na większości dotychczasowych pielgrzymek do Lichenia, zazwyczaj w tradycyjnym łowickim stroju. „Dziś wyjeżdżamy naładowani mocą, tym słowem, które słyszeliśmy, że solidarność to jedność, służba dla drugiej osoby” – podsumowuje pielgrzymkę, dodając: „Przyjeżdżamy tu, aby mieć tę siłę do pokonywania trudów życia codziennego, oczyścić swoje serca, umysły.”
Jak poinformował jeden z organizatorów, pan Roman Rutkowski, zastępca przewodniczącego zarządu regionu NSZZ „Solidarność” w Koninie, w pielgrzymce wzięli udział przedstawiciele zarządów regionów z całej Polski oraz branż zawodowych: górnicy, kolejarze, energetycy. W czasie południowej Mszy Świętej w bazylice modliło się około 5 tysięcy osób.
Za: www.lichen.pl