XIV Kapituła Prowincjalna Zgromadzenia Ducha Świętego

O. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp został nowym przełożonym polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wyboru dokonano podczas obradującej w Bydgoszczy XIV kapituły prowincjalnej duchaczy.

Nowy prowincjał wśród priorytetów, które chciałby realizować jako przełożony, wymienił “powrót do źródeł”, czyli zakonnego posłannictwa i charyzmatu. – W ostatnim czasie coraz bardziej wyrazista staje się potrzeba nowej ewangelizacji. Chcemy ją podejmować, stosując nowy przekaz i nowe formy, a jednocześnie opierając na trwałym fundamencie Ewangelii. Pragniemy głosić to, co nasi ojcowie poprzednicy od czasów założenia zakonu w 1703 roku, poprzez rok 1921, kiedy powstawała polska prowincja zakonna. Chcemy otrzymane dziedzictwo umacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom – powiedział.

Nowy przełożony duchaczy dodał także, że wybór ten traktuje jako wyjątkowy obowiązek. – Od tej chwili muszę wziąć odpowiedzialność za wspólnotę zakonną, która jest w Polsce. Wierzę, że Duch Święty poprowadzi mnie dalej. Chcę z radością podkreślić, że wyboru dokonano w przeddzień mojego umiłowanego wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki mego życia kapłańskiego i zakonnego – podkreślił prowincjał.

Ojciec Dariusz W. Andrzejewski urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1987 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Bydgoszczy, Gnieźnie oraz Poznaniu. Ukończył również studia doktoranckie w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lutego 1994 roku z rąk bp. Bogdana Wojtusia w rodzinnym Wągrowcu. Pracę duszpasterską podejmował m.in. w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k. Rawy Mazowieckiej na terenie diecezji łowickiej. Od wielu już lat publikuje artykuły i felietony na łamach różnych gazet i periodyków, m.in. “Naszego Dziennikaˮ, “Niedzieliˮ, “Przewodnika Katolickiegoˮ oraz w mediach elektronicznych.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych. Na świecie jest ponad trzy tysiące duchaczy. Misjonarze z Polski pracują m.in. w Niemczech, Kanadzie, Meksyku, RPA oraz na Madagaskarze.

Za: www.deon.pl


Notka prasowa wysłana przez Zgromadzenie Ducha Świętego:

W dniach od 23 do 28 czerwca 2014r. odbywała się w Bydgoszczy XIV Kapituła Prowincjalna, Prowincji Polskiej Zgromadzenia Ducha Świętego. 21 delegatów z Polski, Niemiec, Chorwacji, Włoch, Meksyku, Paragwaju, Madagaskaru, Senegalu, zebrało się po to, by stanowić najwyższą władzę w prowincji zakonnej, dokonującą wyboru nowego Przełożonego Wyższego – Prowincjała, na kolejną kadencję oraz nadać kierunki rozwoju oraz realizacji charyzmatu zgromadzenia, a także dla oceny okresu minionego od poprzedniej Kapituły Prowincjalnej. Ponadto każdorazowa Kapituła jest doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniami duszpasterskimi i misjonarskimi w kręgu tych, którzy realizują nakaz misyjny Chrystusa oraz do wspólnotowego spędzenia czasu, z niektórymi raz na wiele lat.

Dnia 26 czerwca 2014 roku uczestnicy Kapituły wybrali ze swego grona Prowincjała, którym został dotychczasowy przełożony Domu Zakonnego w Cielądzu i proboszcz parafii Świętej Trójcy – o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp.

Nowo wybrany Prowincjał urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. W 1987 roku wstąpił do misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Misyjnym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, na Wydziale Papieskim w Poznaniu oraz studia doktoranckie w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii.

Święcenia kapłańskie przyjał dnia 5 lutego 1994 roku z rąk J.E. ks. bpa Bogdana Wojtusia w rodzinnej parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.

Pracę duszpasterską podejmował między innymi w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k.Rawy Mazowieckiej, w diecezji łowickiej. W latach 2005 – 2008 był członkiem Komitetu Organizacyjnego 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie. Z woli kard. Marc’a Ouelleta, Prymasa Kanady i za zgodą Konferencji Episkopatu Polski był tłumaczem Dokumentu Teologicznego 49. MKE w Kanadzie pt. Eucharystia darem Boga dla życia świata. Od wielu już lat pisze i publikuje refleksje, zamyślenia, artykuły i felietony na łamach różnych gazet i periodyków, między innymi “Naszego Dziennika”, “Niedzieli”, “Przewodnika Katolickiego”, “Posłańca Ducha Świętego” oraz w mediach elektronicznych, takich, jak: katolik.pl, wirtualnapolonia.com, kmdm.pl.

W 2006 roku w Poznaniu ukazała się książka “Kapłańskie zamyślenia. Część Pierwsza”. W czerwcu 2011 roku została opublikowana nowa pozycja książkowa, “Kapłańskie zamyślenia. Część Druga”. Od 1 lipca 2010 roku jest proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy i przełożonym Wspólnoty Zakonnej w Cielądzu, a od 26 czerwca 2014 roku, decyzją obradującej w Bydgoszczy XIV Kapituły Prowincjalnej, Przełożonym Polskiej Prowincji Zakonu.

Znamiennym pozostaje, że wybór dokonał się w wigilię Święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą nowy Prowincjał obrał sobie przed laty za Patronkę Kapłańskiego Powołania. Niech ta Najlepsza Matka wyprasza dla niego Zdroje Łask Najświętszego Serca Pana Jezusa w tej trudnej, ale jakże zaszczytnej funkcji zakonnej.

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle