Poznawanie podczas spaceru historycznych zakątków Ołbina śladem Edyty Stein, przejazd zabytkowym Ogórkiem śladem społeczności żydowskiej Wrocławia, pokaz pięknych plenerów Dusznik-Zdroju i Wrocławia w filmie „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry”, słuchowisko Radia Wrocław „Edyta” czy oferta dla bardziej wymagających wrocławian w postaci konferencji naukowej – na to wszystko w pierwszej połowie października 2024 roku zaprasza Centrum Historii Zajezdnia oraz Dom Edyty Stein w ramach przedłużonego świętowania kolejnej rocznicy urodzin niezwykłej wrocławskiej myślicielki, świętej Kościoła katolickiego, patronki Europy, ofiary Holokaustu.
Program wydarzenia jest bardzo bogaty i zróżnicowany. W piątek 4 października odbędzie się słuchowisko „Edyta” w ciemnościach. W salonie zabytkowego Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu słuchacze w całkowitej ciemności wezmą udział w przygotowanym w 2022 r. specjalnie na Rok Edyty Stein dwuczęściowym słuchowisku. Ponad godzinny spektakl pełen retrospektyw, rozmów i spostrzeżeń dziejących się podczas podróży pociągiem ukazuje niezwykle dojmująco atmosferę czasów, w których żyła bohaterka słuchowiska. Spektakl, wyreżyserowany przez Agatę Skowrońską według scenariusza Błażeja Michalskiego, z muzyką Justyny Różewicz-Suszczyńskiej i Marcina Suszczyńskiego z udziałem 12 aktorów, został zrealizowane w ramach wspólnego przedsięwzięcia Centrum Historii Zajezdnia i Radia Wrocław.
Początek 4 października o godz. 19.00, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny
Osobom, które preferują otwarte przestrzenie oraz muzykę na żywo i niezwykle wartką interesującą opowieść o prawie zapomnianej historii, organizatorzy Tygodnia Edyty Stein proponują w sobotnie południe 5 października muzyczny spacer po Ołbinie Śladem Edyty Stein. W historyczne szczegóły Ołbina wprowadzi miłośnik tej dzielnicy – Łukasz Migniewicz. Równolegle opowieść o Edycie Stein, Ołbinie i ludziach będzie prowadził utalentowany wrocławski trębacz i multiinstrumentalista Piotr Damasiewicz.
Spacer rozpocznie się o godz. 11.00 w symbolicznym miejscu – pod Krzyżem Pokoju (koło skrzyżowania ul. Prusa i Wyszyńskiego). Miejsce poświęcone Patronce Europy oraz ofiarom II wojny światowej. Na koniec 2,5 godzinnego spaceru będzie można zwiedzić dom rodzinny Steinów i degustować słodką lemoniadę.
Dla koneserów pięknych widoków i tekstów najlepszą propozycją będzie niedzielna, popołudniowa projekcja filmu „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry”. Ta nakręcona w 2022 r. etiuda filmowa zaprasza widzów w podróż po Wrocławiu i Dusznikach-Zdroju. Słowa tytułu nawiązują do wspomnień Edyty Stein „Z dziejów pewnej rodziny żydowskiej”. Stały się one inspiracją powstania filmu w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń. Powstał on jako efekt współpracy Domu Edyty Stein, Centrum Historii Zajezdnia oraz dusznickiego entuzjasty Dariusza Giemzy. W rolę Edyty Stein i innych postaci wcieliły się dzieci i młodzież z Wrocławia i Nysy oraz personel Domu Edyty Stein. Wraz z bohaterami filmu usiądziemy w kawiarence, aby spróbować ciast, przespacerujemy się korytarzami gmachów Uniwersytetu Wrocławskiego, i spróbujemy wyobrazić sobie Wrocław i Duszniki-Zdrój z przełomu XIX i XX wieku oraz świat wewnętrznych przeżyć członka żydowskiej rodziny – ikony wrocławskiej filozofii. Na tę odsłonę świętowania należy przeznaczyć co najmniej 1,5 godziny.
Jak połączyć dwie atrakcje w jednym czasie? Wyruszymy w podróż po Wrocławiu zabytkowym pojazdem w poszukiwaniu śladów życia Edyty Stein. Odwiedzimy zabytkowy cmentarz żydowski, gdzie obejrzymy nagrobki zwykłych i niezwykłych wrocławian, m.in. noblistów, mecenasów kultury oraz … rodziców Edyty Stein. Podróż rozpocznie się na Ołbinie przed domem Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 a zakończy się w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
10 X 2024 r., godz. 9:00–12:00 (pierwszy kurs) oraz 12:00–16:00 (drugi kurs, trasa jest ta sama, ale ze względu na popołudniowe korki czas jazdy jest wydłużony), start przy Domu Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy: https://formularz.zajezdnia.org/formularz-zgloszeniowy-2/
Spotkanie autorskie z ks. Manfredem Deselaersem, pracującym na co dzień w Oświęcimiu w Centrum Dialogu i Modlitwy jako duszpasterz oddelegowany przez episkopat niemiecki. Opowie on nie tylko o swojej najnowszej książce, w której zdecydowanie wyraża z pogląd, że „zło nie może mieć ostatniego słowa”, ale też o powracającej w jego życiu symbolicznej więzi z Edytą Stein – ofiarą niemieckiej nazistowskiej zbrodni dokonanej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, będącej dla niego inspiracją do organizowania corocznie 9 sierpnia obchodów rocznicy jej śmierci w formie spotkania modlitewnego na terenie tego obozu oraz międzynarodowych rozmów w pobliskim Centrum.
Początek 10 października o godz. 18:00, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny.
Z kolei od czwartku do soboty 10–12 października potrwa konferencja naukowa „Edyta Stein wobec Kościoła. Kościół wobec Edyty Stein”. Naukowe i popularno-naukowe wykłady i dyskusje odbędą się w ważnym kontekście – w 25. rocznicę ogłoszenia przez Jana Pawła II Edyty Stein Patronką Europy. Tematem konferencji zajmą się filozofowie, teolodzy i kulturoznawcy.
W sobotnie przedpołudnie przybędą goście z zagranicy: dr Beate Beckmann-Zöller z niemieckiego Towarzystwo Edyty Stein oraz dr Mirjana Pinezić z Uniwersytetu w Splicie.
Konferencja zakończy się uroczystym wręczeniem tegorocznym laureatom Nagrody im. św. Edyty Stein i wspólnym świętowaniem urodzin Edyty Stein podczas koncertu.
Organizatorami wydarzenia są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Towarzystwo im. Edyty Stein.