Rozpoczynając Wielki Post misjonarze redemptoryści proponują codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. Zachęcają też osoby, które pragną bardziej świadomie przeżywać ten czas łaski, do czytania i rozważania tekstów biblijnych, które na każdy dzień proponuje nam liturgia Kościoła.
Proponowane rozważania są zachętą do przyglądnięcia się rzeczywistości, w której obecnie żyjemy, zgodnie z podpowiedzią papieża Franciszka zawartą w tegorocznym orędziu: „Wielki Post jest czasem łaski, w którym pustynia ponownie staje się – jak zapowiada prorok Ozeasz – miejscem pierwszej miłości (por. Oz 2, 16-17). Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia. Jak oblubieniec, ponownie przyciąga nas do siebie i szepcze do naszych serc słowa miłości. Wyjście z niewoli ku wolności nie jest wędrówką abstrakcyjną. Aby nasz Wielki Post był również konkretny, pierwszym krokiem jest pragnienie widzenia rzeczywistości”.
Wytrwałe słuchanie słowa Bożego i odnoszenie go do swojej życiowej rzeczywistości pomaga rozwijać gotowość do uległości wobec Bożego działania i rozsiewania ziaren dobra, które chcemy pomnażać w obecnym czasie pokuty i nawrócenia. Ten sposób refleksji i modlitwy prowadzić będzie do bardziej świadomego uczestnictwa w życiu wspólnoty Kościoła.
W rozważaniu wprowadzającym w okres Wielkiego Postu czytamy: „Pomocą w podejmowaniu tej drogi i kształtowaniu postawy nawrócenia stają się trzy konkretne czynności: modlitwa, post i jałmużna. To one wraz ze słuchaniem słowa Bożego, korzystaniem z sakramentów i przeżywaniem wielkopostnych nabożeństw są środkami mojego duchowego rozwoju”.
Warto dodać, że przy rozważaniach na poszczególne dni Wielkiego Postu umieszczone są też odnośniki do archiwum kazań z poprzednich lat znajdujących się na portalu kaznodziejskim. Oprócz korzystania z propozycji internetowych redemptoryści zachęcają też do bezpośredniego udziału w misjach i rekolekcjach parafialnych, które są ważnym sposobem angażowania się w życie wspólnoty Kościoła.