Wielki odpust u redemptorystów

Już dziś (tj. 1.07) w Tuchowie koło Tarnowa rozpocznie się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Do 9 lipca przed cudownym obrazem będą modlić się m.in. rodziny, strażacy, żołnierze, leśnicy, członkowie Rodzina Radia Maryja i  Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, samorządowcy oraz kolejarze. Rok temu podczas odpustu do Tuchowa przybyło  ok. 85 tys. pielgrzymów  z całego kraju i z zagranicy.

„Witaj Matko Syna Bożego” to hasło, które będzie towarzyszyć tegorocznemu Wielkiemu Odpustowi. Codziennie w sanktuarium, którym opiekują się redemptoryści będą sprawowane Msze Święte o godz. 6.00,  7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30.

Każdego dnia o godzinie 6.30 pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8:40, koronka do Bożego Miłosierdzia  o godzinie 14.45, różaniec na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa o godz. 17.15.  Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą specjalne Wieczory Maryjne.

Codziennie w godzinach od 6:00 do 19:30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Odpust rozpocznie się 1 lipca o 18.30, pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych. Eucharystii inaugurującej tegoroczne uroczystości przewodniczyć będzie oraz homilię wygłosi ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

2 lipca będzie w Tuchowie obecna będzie ekipa krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej, która będzie przygotowywać specjalny reportaż.

W sobotę 5 lipca o godzinie 15:00 Radio Maryja przeprowadzi transmisję ze spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, natomiast 6 lipca o godzinie 11:00 Radio RDN Małopolska będzie transmitować Mszę Świętą z udziałem ludzi pracy, osób pracujących zagranicą i bezrobotnych.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka, która w tym roku została poddana gruntownemu remontowi. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej.

W 2010 papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 2 października tego samego roku ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc podczas uroczystej mszy świętej odczytał akt nominacji.

Więcej informacji o Wielkim Odpuście Tuchowskim można znaleźć na stronie: www.klasztor.tuchow.pl


Obraz Matki Bożej Tuchowskiej

Obraz Matki Bożej Tuchowskiej to łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.

Obraz wzorowany na obrazie Matki Boskiej Czortkowskiej sprowadzono do Tuchowa ok. połowy XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530–1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej o wymiarach 58,2 na 44 cm, tłustą temperą na zaprawie kredowej, techniką typową dla renesansu.

Pierwsza wzmianka o łaskach, jakie otrzymali modlący się tutaj wierni, pochodzi z 1597 r. Od tego momentu do Tuchowa zaczęli przybywać liczni pielgrzymi nie tylko z Polski. W związku z rozwojem ruchu pielgrzymkowego biskup krakowski Tomasz Oborski powołał komisję, która w 1642 roku wydała orzeczenie o cudowności miejsca i obrazu.

Obraz został koronowany 2 października 1904 roku przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę przy udziale około 100 tys. wiernych.

Obecnie obrazu nie zdejmuje się z ołtarza, chyba, że do konserwacji i gdy zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Wyniesiono go również bardzo uroczyście do kaplicy polowej, podczas dnia milenijnego 10 lipca 1966 roku. Wtedy to celebrował przed nim uroczystą sumę i przemawiał do 30 tysięcy ludzi, ks. arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła.

Do dzisiaj od wielu już lat wierni kierują prośby i podziękowania do Matki Bożej, które odczytywane są podczas środowej nowenny,

br. Jerzy Krywult, redemptorysta

Wpisy powiązane

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce