Wielki Odpust Tuchowski: „Życie bez Boga to nie życie”

W pierwszą sobotę miesiąca, 6 lipca 2024 r., do sanktuarium na Lipowym Wzgórzu przybyło wiele pielgrzymek. Wśród zaproszonych gości był m.in. ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Tradycyjnie dzień rozpoczął się o godz. 6:00 odsłonięciem Cudownego Obrazu i Mszą Świętą sprawowaną w bazylice. Z kolei Eucharystię o 7:00 celebrowano już na dziedzińcu wokół ołtarza polowego. Tej dziś przewodniczył o. Jacek Dembek CSsR, misjonarz pracujący w Tuchowie.

Następnie o godzinie 9:00 została złożona kolejna Najświętsza Ofiara, której przewodniczył ks. kan. Maciej Ścibór, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego w Lubomierzu. Ta celebracja zgromadziła przede wszystkim pielgrzymkę uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, pielgrzymów idących szlakiem św. Jakuba, pątników zdążających do wszelkich sanktuariów maryjnych, uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz rowerzystów. W swoim kazaniu ksiądz kanonik wyjaśnił znaczenie słowa „pielgrzymka”, pytając zebranych o intencje, z którymi dziś przybyli.

Uroczysta suma pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Budzika przyciągnęła na plac nie tylko liczną pielgrzymkę kolejarzy i pracowników przewozów autokarowych, ale także wiele grup przybywających pieszo z okolicznych miejscowości. Metropolita w swoim kazaniu rozważał tajemnice Zwiastowania i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, nawiązując przy tym do Liturgii Słowa. Przytoczył również historię i życiorys bp. Leona Wałęgi, koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Tradycyjnie po skończonej Eucharystii poszliśmy w barwnej i radosnej procesji wokół bazyliki z Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, śpiewając uroczyste „Te Deum”.

O godz. 13:00 do tuchowskiego sanktuarium przybyła IX Piesza Franciszkańska Pielgrzymka z Zakliczyna. Pątnicy uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej przy ołtarzu polowym.

W godzinę Miłosierdzia teren wokół bazyliki zapełnił się po brzegi. Tym razem do Matki Bożej Tuchowskiej przybyła pielgrzymka dzieci i rodzin wielodzietnych. W czasie homilii główny celebrans, o. Ludwik Łabuda CSsR, ekonom tuchowskiego domu zakonnego, tłumaczył zgromadzonym sens przeżywania wielkiego odpustu oraz tajemnicę obecności Maryi w Kościele. Eucharystia zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz tzw. błogosławieństwem lourdzkim. Całości celebracji towarzyszył Zespół Regionalny „Mała Koronka” z niedalekiej Bobowej.

Ostatnim punktem dnia była uroczysta Msza święta wieczorna sprawowana o godz. 18:30. Przewodniczył jej ekonom Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Piotr Podraza CSsR. Na liturgię przybyła liczna pielgrzymka ludzi pracy, osób pracujących za granicą, bezrobotnych oraz przedsiębiorców i pracodawców. W kazaniu główny celebrans nakreślił problem trudności przeżywania wiary we współczesnym świecie. „Bez Boga nie ma prawdziwego życia, życie bez Boga to nie życie – mówił –  (…) W poszukiwaniu szczęścia stajemy dzisiaj przed Matką Boża Tuchowską, która wskazuje nam swojego Syna, mówiąc niejako: «Tylko z Nim możecie szczęśliwie przeżyć swoje życie»”.

Po zakończonej Mszy Świętej pątnicy przeszli procesyjnie do bazyliki na apel maryjny, po czym odbył się tzw. wieczorek maryjny, w czasie którego zespół „Tehilach” z Krakowa zagrał koncert uwielbienia.

br. Kacper Grabowski CSsR, WSD Redemptorystów w Krakowie; fot. p. Krzysztof Jasiński, br. Bartłomiej Laskowski CSsRbr. Kacper Grabowski CSsR

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

Błogosławieństwo cel zakonnych oraz losowanie patronów klasztorów i braci

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika