Wielki Odpust Tuchowski: święty Kościół grzesznych ludzi

Piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, 5 lipca 2023r., przebiegał pod hasłem: „Święty Kościół grzesznych ludzi”. Kapłani na kolejnych Mszach świętych przybliżali wiernym trudną prawdę o grzechu, niszczącym relację miłości z Bogiem. Został on jednak pokonany przez Jezusa na krzyżu, który daje nam udział w swoim zwycięstwie przez sakramenty oraz naukę Ewangelii, przekazywaną wiernym przez Kościół.

Dzień rozpoczął się tradycyjnie od odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej w bazylice o godzinie 6:00. Po Mszy świętej recytowanej odśpiewane zostały Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

O godzinie 7:00 na dziedzińcu sanktuaryjnym rozpoczęła się pierwsza Eucharystia z nauką odpustową. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Adam Kośla CSsR – prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie. Na początku przypomniał prawdę wiary, że Jezus jest kimś więcej, niż wędrownym kaznodzieją, a Jego Kościół czymś więcej, niż instytucją. Jezus jest Bogiem, a Kościół – Jego mistycznym Ciałem. Później dodał: „Jest ktoś, kto kocha Kościół – tym kimś jest Maryja. Matka kocha Jezusa, Głowę Kościoła, ale kocha także Jego Ciało, a więc też każdego z nas”. Maryja na tuchowskim obrazie ma odsłonięte ucho – przypomniał zebranym o. Kośla – jest to znak uważnego słuchania naszych spraw i Jej niezawodnego pośrednictwa.

O godzinie 8:40 rozpoczął się pierwszy kwadrans powołaniowy. Prowadziły go siostry dominikanki z Białej Niżnej, które tego dnia odpowiadały za modlitwy na dziedzińcu sanktuaryjnym. Siostry modliły się także z wiernymi o powołania o godzinie 10:40.

O godzinie 9:00 rozpoczęła się kolejna Msza święta z nauką odpustową, której przewodniczył o. Piotr Kurcius – redemptorysta i wikariusz parafii Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Tuchowie. Słowo Boże ponownie wygłosił o. Adam Kośla CSsR, prefekt seminarium.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył tego dnia bp Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Na Eucharystii była obecna pielgrzymka seniorów, emerytów i rencistów, do których słowo skierował ks. biskup. Skoncentrował on swoją homilię wokół hasła piątego dnia odpustowego: „Święty Kościół grzesznych ludzi”. Na zakończenie Mszy świętej biskup Stanisław poprowadził pielgrzymów w procesji eucharystycznej wokół tuchowskiego sanktuarium.

Niedługo po godzinie 14:00 do sanktuarium w Tuchowie przybyła liczna pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej oraz Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Weszli oni na dziedziniec w barwnym korowodzie, z wieloma feretronami i pocztami sztandarowymi. Przybyli z wielu różnych parafii, gdzie rozwija się dzieło św. Maksymiliana Kolbe. Włączyli się w program dnia odpustowego, prowadząc na placu przed bazyliką Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową, a także różaniec na sanktuaryjnych dróżkach różańcowych. Podczas Mszy świętej o godzinie 15:00 słowo do licznie zebranych na placu rycerzy skierował ich moderator – ojciec Ryszard M. Żuber, franciszkanin konwentualny z Niepokalanowa, prezes Narodowego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.

O godzinie 18:00 rozpoczęła się w kaplicy polowej Nowenna Nieustanna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – nieodłączny element każdego duszpasterstwa prowadzonego przez redemptorystów. Przewodniczył jej o. Dominik Król.

O godzinie 18:30 rozpoczęła się ostatnia już Msza święta piątego dnia odpustu tuchowskiego. Była to zarazem pielgrzymka Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy AK, osób represjonowanych, kombatantów i harcerzy. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. pułkownik Kryspin Rak z Warszawy – wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego. Zwracając się wprost do wojskowych, ksiądz Rak przypomniał o znaczeniu służby w nauczaniu Kościoła i dla Ojczyzny. Wyraził on przekonanie, że to właśnie służba jest tym, co pociągnęło większość obecnych na placu wojskowych, ale także księży do wyboru takiej, a nie innej drogi: ofiarnej miłości wyrażonej w czynie.

Po Mszy świętej wszyscy wierni, na czele z pocztami sztandarowymi oddziałów wojskowych, kombatanckich i harcerskich, wzięli udział w procesji eucharystycznej wokół świątyni, zakończonej modlitwą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.

Ostatnim punktem piątego dnia odpustu był koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. Muzycy dali prawdziwy popis swego talentu pod batutą dyrygenta, pana Piotra Kucharzyka, wykonując wiele utworów muzyki klasycznej, popularnej i filmowej. Całość przeplatana była komentarzem i anegdotami  opowiadanymi przez konferansjerów.

br. Jakub Ciepły CSsR

Wpisy powiązane

Kęty: 25 lat Sanktuarium

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata – dla Polonii

“Wioząc nadzieję” – tegoroczna akcja “Ciacho za Ciacho”