Wielki Odpust Tuchowski 2016 rozpoczęty!

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. Przeżywamy go pod hasłem „Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie”. Uroczystej Eucharystii inaugurującej to wydarzenie przewodniczył JE Ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Tradycyjnie już po raz 28. w Eucharystii uczestniczyli strażacy i członkowie orkiestr dętych; nie zabrakło również policjantów. Obecnych było 59 pocztów sztandarowych OSP. Zgromadzonych na placu sanktuaryjnym przywitał o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Już na samym początku homilii biskup zadał pytanie zgromadzonym o wielkość posiadanego majątku, tego odziedziczonego i wypracowanego samemu. A pytał, by każdy mógł uświadomić sobie, gdzie są nasze fundamenty. Dziedzictwo nasze wyrasta z chrztu. Nie wolno go nikomu zmarnować. Kaznodzieja pytał także wiernych: „Co dla Ciebie, jako chrześcijanina jest najważniejsze?”. Trzeba sięgnąć fundamentów, a nie zadowalać się powierzchownymi odpowiedziami. Jeśli dobrze czytamy teraźniejszość i patrzymy w przeszłość, to nie pogubimy się w przyszłości, pójdziemy dobrą drogą. A jak ubogacić to nasze dziedzictwo? Zapragnąć życia w łasce uświęcającej. I choć biskup wyraził radość z kolejek przed konfesjonałami, to przypomniał jednocześnie, że nie tylko w czasie odpustu, ale ciągle potrzeba badać serce, czy jest mieszkaniem Boga. Wiara to skarb otrzymany od przodków, a nie dodatkowy element w życiu, bez żadnego z nim związku. Biskup skierował również słowo do strażaków, by prosili o wiarę, by być prawdziwymi mężczyznami. „Bez Bożej łaski nie pójdziemy dobrą drogą”.

Po Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na parking sanktuaryjny, aby poświęcić pojazdy straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem strażackich orkiestr dętych.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do niedzieli 10 lipca. Codziennie będzie można uczestniczyć w Eucharystii, które sprawowane będą o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30. W niedzielę (3 lipca i 10 lipca) pierwsza Msza Święta będzie już o godz. 5.00.

Każdego dnia po pierwszej porannej Eucharystii pielgrzymi będą mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a tuż przed wieczorną Mszą Świętą w nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będą także m.in. modlitwy o powołania o godzinie 8.40, koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45, modlitwa różańcowa na dróżkach o godzinie 16.30 i droga krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15. Na zakończenie każdego dnia odpustu odbywać się będą „Wieczory Maryjne”, czyli koncerty orkiestr, chórów i zespołów.

Codziennie w godzinach od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W niedzielę 3 lipca o godzinie 11.00 Radio RDN Małopolska będzie transmitować Mszę Świętą pod przewodnictwem JE. Ks. Bpa Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej. Z kolei 10 lipca, o godzinie 11.00 RDN Nowy Sącz transmitować będzie Eucharystię, której przewodniczył będzie JE. Ks. Bp Wiesław Lechowicz, a pielgrzymować będą ludzie pracy, pracujący zagranicą, jak również bezrobotni, przedsiębiorcy i pracodawcy.

W czasie odpustu przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej będą modlić się m.in. rodziny z małymi dziećmi, osoby konsekrowane, chorzy, członkowie Rodziny Radia Maryja, rolnicy i pszczelarze, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, kolejarze, pracownicy służby zdrowia i nauczyciele. Szczegóły dostępne na plakacie.

5 lipca, we wtorek, od godz. 20.00 do 24.00 będzie miał miejsce wieczór miłosierdzia z modlitwą uwielbienia. Natomiast w piątek 8 lipca zaplanowane jest nocne czuwanie. Rozpocznie się ono o godz. 21.00 i potrwa do godz. 24.00.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne, w którym będzie można zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego. Każdego roku oblegana jest – nie tylko przez najmłodszych pielgrzymów – ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są również barwne kramy. Zapraszamy do Tuchowa na Wielki Odpust!

br. Adam Dudek CSsR
br. Grzegorz Pruś CSsR

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie