Pielgrzymi przybyli autokarami, własnymi pojazdami i w pielgrzymkach pieszych z całego województwa mazowieckiego, a także z innych rejonów Polski, jak z Lublina, Słupska, Chełma, Trzebnicy. Po raz pierwszy przybyła banderia konna z pobliskiego Niegowa. Służby porządkowe Totus Tuus wystawiły liczne poczty sztandarowe. Obecne były zakonnice, zakonnicy, osoby życia konsekrowanego.
Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej.
W homilii kaznodzieja nawiązał do licznego zgromadzenia pielgrzymkowego i powiedział, że pielgrzymki służą do odnowienia i umocnienia wiary, a Maryja jest przewodniczką wiary . „Tajemnica Zwiastowania – to kwintesencja naszej wiary” powiedział biskup Kamiński i odniósł się do Listu Apostolskiego Papieża Benedykta XVI „Porta Fidei”, tzn. „Podwoje Wiary” . Ksiądz biskup przypomniał zgromadzonym o prośbie Maryi , skierowanej do Łucji w objawieniach Fatimskich o obchodzenie 5 pierwszych sobót miesiąca, wynagradzających grzechy bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Hierarcha przypomniał także o potrzebie świętowania niedzieli i unikania zakupów w niedzielę. „Chrystus powinien być w centrum niedzieli „- powiedział kaznodzieja, nawiązując do cierpienia Chrystusa i Jego Matki. „Osoby cierpiące powinny ofiarować swoje cierpienie w zbawczych celach, ratując siebie i innych” – zachęcił wiernych do ofiarowania Panu Bogu swoich cierpień.
Pątnicy mieli możliwość uczczenia relikwii bł. Ignacego Kłopotowskiego. Wysłuchali koncertu zespołu „Libańskie Ordonki” oraz orkiestry „Victoria” z Rembertowa.
Odpust w Loretto odbywa się w niedzielę po 8 września, święcie Narodzenia Matki Bożej.
Wierni przybywają tu, aby modlić się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej i przy grobie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.
Bł. ks. Ignacy Kłopotowski (ur. 20 lipca 1866 roku w Korzeniówce koło Drohiczyna, zm. 7 września 1931) – opiekun ubogich , założyciel licznych dzieł społeczno-charytatywnych, jak przytułki dla starców, szkoły dla ubogich , warsztaty zarobkowe dla bezrobotnych.
Do dziś w budynku przy ul. Sierakowskiego 6 siostry loretanki prowadzą Dom Ojca Ignacego – świetlicę dla dzieci z najuboższych rodzin z terenu warszawskiej Pragi.
Ks. Ignacy Kłopotowski, pisał też i wydawał broszurki religijno-patriotyczne, wydawał dziennik „Polak-Katolik”, tygodnik „Posiew” , miesięcznik „Dobra Służąca”. Wydawane przez ks. Kłopotowskiego pismo: „Kółko Różańcowe” i pisemko dla dzieci „Anioł Stróż” zostały wznowione przez Siostry Loretanki i są wydawane obecnie jako miesięczniki ‘RÓŻANIEC” i „Aniol Stróż”.
W 1928 r. ks. Kłopotowski założył Loretto k. Wyszkowa – ośrodek kolonijny dla biednych dzieci i dla staruszek.
Obecnie w Loretto mieści się klasztor sióstr loretanek i dom nowicjatu, dom dla starców pod nazwą „Dzieło Miłości im. Ks. Ignacego Kłopotowskiego”, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe, kolonijne.
Więcej o Siostrach Loretankach i bl . Ignacym Kłopotowskim w Internecie na stronie: www.loretanki.pl
Anna Dziemska