Wielki Odpust Kalwaryjski 2020

Wielki Odpust Kalwaryjski w Roku Pańskim 2020 z pewnością przejdzie do historii pod wieloma względami.

Po pierwsze, będzie przeżywany w nietypowej atmosferze światowej pandemii koronawirusa, z pewnym lękiem i niepokojem o zdrowie swoje i innych. Czy mamy się bać? Bo przecież będziemy się spotykać z tysiącami pielgrzymów, uczestniczyć w Pogrzebie Matki Bożej, Dróżkach Pana Jezusa, Mszach Świętych, nabożeństwach, spotkaniach, koncertach. Niewątpliwie – i w to głęboko wierzymy – Matka Boża Cierpliwie Słuchająca, zajmie się wszystkim, bo przecież z taką wiarą idziemy na Kalwarię. Nie jeden raz ochroniła nas przed wszelkiego rodzaju złem i zagrożeniem, okazała swoją Matczyną troskę, bo Matka Boża Kalwaryjska jest szczególnie umiłowana przez mieszkańców naszej przemyskiej archidiecezji i całego Podkarpacia. Oprócz wiary, którą zabierzemy ze sobą, musimy także, idąc na Kalwarię, zaopatrzyć się w roztropność, zdrowy rozsądek i mądrość. Nie wolno narażać siebie i innych na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Jako kustosze i opiekunowie Jasnej Góry Podkarpacia, zrobimy wszystko, aby każdy kalwaryjski pielgrzym czuł się dobrze i bezpiecznie, jak w Domu Matki.

Drugim powodem, który skłania nas do przybycia na tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski jest 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. On tutaj był w 1968 r. jeszcze jako metropolita krakowski, niestrudzony pielgrzym ziemi. Jego stopy uświęciły także naszą kalwaryjską ziemię. Chcemy mu także podziękować za to. Z tej okazji, 13 sierpnia o godz. 20:45, zostanie wykonane oratorium ku czci św. Jana Pawła II „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów. Kompozytorem utworu i autorem libretta jest Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. Wykonawcami będą także: Justyna Reczeniedi, solistka Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano śpiewak Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacka Orkiestra Kameralna i muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wreszcie, trzecim powodem, niemniej ważnym, skłaniającym nas do przybycia na Wielki Odpust, jest 400. rocznica urodzin Andrzeja Maksymiliana Fredry, fundatora Kalwarii Pacławskiej. To właśnie on, tutaj, w swoich posiadłościach rozpoczął w 1665 r. budowę pierwszego kościoła, którego fundamenty odkryto nie tak dawno podczas prac archeologicznych, a także klasztoru i dróżek kalwaryjskich. W 1668 r. zaprosił franciszkanów, aby opiekowali się tym miejscem i przybywającymi pielgrzymami. Chcemy mu za to wyrazić naszą wdzięczność, bo gdyby nie jego pragnienie, to być może nie mielibyśmy tak pięknego i cudownego miejsca jakim jest Kalwaria Pacławska. Z tej okazji będziemy się modlić za fundatorów, dobrodziejów i przyjaciół naszego Sanktuarium.

Również razem z nami będą się modlić nasi przemyscy pasterze: abp Adam Szal i bp Krzysztof Chudzio, a ze Lwowa przybędzie bp Edward Kawa. Tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski pragniemy jeszcze bardziej ubogacić modlitwą, której dzisiaj tak bardzo potrzebuje świat, nasza Ojczyzna i każdy z nas, może jak nigdy do tej pory. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy na Kalwaryjskim Wzgórzu, w czasie Wielkiego Odpustu w dniach 11-15 sierpnia 2020 r. Zostawmy obawy, lęki i niepokoje poza sobą, Bóg jest silniejszy od jakichkolwiek zagrożeń fizycznych, duchowych i moralnych. Niech przyświecają nam słowa św. Jana Pawła II, kiedy rozpoczynał swój pontyfikat: „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”.

o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin
Za: franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Jubileusz obecności karmelitów bosych w Wadowicach

Kęty: 70. rocznica ustanowienia w klasztornym kościele nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele