Wielki Czwartek w jasnogórskim Wieczerniku

Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Na Jasnej Górze ma szczególną wymowę. Sanktuarium nazywane jest „Wieczernikiem polskiego narodu”. To określenie św. Jana Pawła II wciąż wyznacza misję sanktuarium i posługującym w nim kapłanom. Tu prawie bezustannie sprawowana jest Przenajświętsza Ofiara i bardzo licznie rozdzielana jest Komunia Św. Tylko w ubiegłym roku Mszę odprawiono tu ponad 53 tys. razy i udzielono 2 mln Komunii. Klasztor jasnogórski należy do jednych z najliczniejszych w kraju wspólnot kapłańskich.

Wielu prezbiterów podkreśla, że Jasna Góra to miejsce, które towarzyszy historii ich życia i w którym zawierzają Maryi swoją posługę. Tu wielu, często na szlaku pieszych pielgrzymek, rozpoznaje swoje powołanie, tu najczęściej po święceniach przed Obrazem Matki Bożej sprawują prymicyjną Mszę św.

Tak jak Maryja na Jasnej Górze odsłania przed nami swe piękne oblicze, tak chcemy Ją prosić, by zawsze nam pomagała odsłaniać ludziom oblicze Chrystusa, zwłaszcza w Eucharystii. Przychodzimy z wdzięcznością i nadzieją do Tej, która prowadzi Kościół, by i nas wzięła pod swą opiekę – modlą się przychodzący na Jasną Górę księża.

Jak podkreśla o. Melchior Królik, klasztorny kronikarz i opiekun Jasnogórskiego Wizerunku wśród cudów i łask zapisanych przez wieki w księgach nazywanych „Liber miraculorum” najwięcej jest tych, wypraszanych przez ofiarowaną Eucharystię. Jak przekonuje zakonnik najważniejszą modlitwą, która zanoszona jest w tym sanktuarium, i najskuteczniejszą jest Msza św.

Jasna Góra to miejsce szerzenia miłości do Najświętszego Sakramentu. Tu trwa całodzienna Adoracja, tu znajduje się też jedno z największych w kraju tabernakulum – kaplica św. Piusa X, które mieści ok. 200 puszek z Komunią św., służy też Bractwo Eucharystyczne.

– Adorujmy Chrystusa, adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia – przekonują członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. Jego patronką jest Sługa Boża Wanda Malczewska mistyczka i wizjonerka, która wzywała: „organizowanie adoracji przed Najświętszym Sakramentem z Różańcem Świętym w ręku i wielka cześć do Matki Bożej są w tej chwili jedynym ratunkiem dla Kościoła i Narodu, Sytuacja jest alarmowa!… Gdy to nabożeństwo rozpowszechni się wśród wszystkich klas społeczeństwa w świecie… świat się odrodzi… nastąpi braterstwo narodów… uświęcenie rodzin”.

Dziś w Wielki Czwartek ojcowie i bracia paulini oraz wierni zgromadzili się rano w Bazylice na Liturgii Godzin. Natomiast wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli najświętszy dla chrześcijan czas w roku. O godz. 17.30 w Bazylice Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg przewodniczyć będzie wikariusz generalny Zakonu Paulinów, o. Michał Lukoszek. Wieczorna Msza św. będzie dziękczynieniem za ustanowienie przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przeniesiony zostanie do Ołtarza Wystawienia, czyli tzw. „ciemnicy”, znajdującej się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Adoracja potrwa tam do godz. 22.00. Tegoroczny Ołtarz Wystawienia na Jasnej Górze przypomina o Chrystusie – Chlebie Życia i chlebie naszym codziennym, którym dzielimy się z potrzebującymi. Aranżacja przywołuje Wieczernik, czyli „salę na górze”, w której Chrystus spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, ustanawiając Eucharystię, a w dzień Pięćdziesiątnicy Duch Święty zstąpił na Apostołów.

– Maryja, tak jak na Jasnogórskim Wizerunku, nieustannie wskazuje nam na Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – przypomina o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Paulini zapraszając na Triduum Paschalne, życzą, by przeżywany tutaj czas stał się prawdziwym odnowieniem wiary, nadziei i miłości z Tym, który pokonał śmierć.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

Wpisy powiązane

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim