Wielki Czwartek to wspomnienie ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Na Jasnej Górze ma szczególną wymowę. Sanktuarium nazywane jest „Wieczernikiem polskiego narodu”. To określenie św. Jana Pawła II wciąż wyznacza misję sanktuarium i posługującym w nim kapłanom. Tu prawie bezustannie sprawowana jest Przenajświętsza Ofiara i bardzo licznie rozdzielana jest Komunia Św. Tylko w ubiegłym roku Mszę odprawiono tu ponad 53 tys. razy i udzielono 2 mln Komunii. Klasztor jasnogórski należy do jednych z najliczniejszych w kraju wspólnot kapłańskich.
Wielu prezbiterów podkreśla, że Jasna Góra to miejsce, które towarzyszy historii ich życia i w którym zawierzają Maryi swoją posługę. Tu wielu, często na szlaku pieszych pielgrzymek, rozpoznaje swoje powołanie, tu najczęściej po święceniach przed Obrazem Matki Bożej sprawują prymicyjną Mszę św.
– Tak jak Maryja na Jasnej Górze odsłania przed nami swe piękne oblicze, tak chcemy Ją prosić, by zawsze nam pomagała odsłaniać ludziom oblicze Chrystusa, zwłaszcza w Eucharystii. Przychodzimy z wdzięcznością i nadzieją do Tej, która prowadzi Kościół, by i nas wzięła pod swą opiekę – modlą się przychodzący na Jasną Górę księża.
Jak podkreśla o. Melchior Królik, klasztorny kronikarz i opiekun Jasnogórskiego Wizerunku wśród cudów i łask zapisanych przez wieki w księgach nazywanych „Liber miraculorum” najwięcej jest tych, wypraszanych przez ofiarowaną Eucharystię. Jak przekonuje zakonnik najważniejszą modlitwą, która zanoszona jest w tym sanktuarium, i najskuteczniejszą jest Msza św.
Jasna Góra to miejsce szerzenia miłości do Najświętszego Sakramentu. Tu trwa całodzienna Adoracja, tu znajduje się też jedno z największych w kraju tabernakulum – kaplica św. Piusa X, które mieści ok. 200 puszek z Komunią św., służy też Bractwo Eucharystyczne.
– Adorujmy Chrystusa, adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia – przekonują członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. Jego patronką jest Sługa Boża Wanda Malczewska mistyczka i wizjonerka, która wzywała: „organizowanie adoracji przed Najświętszym Sakramentem z Różańcem Świętym w ręku i wielka cześć do Matki Bożej są w tej chwili jedynym ratunkiem dla Kościoła i Narodu, Sytuacja jest alarmowa!… Gdy to nabożeństwo rozpowszechni się wśród wszystkich klas społeczeństwa w świecie… świat się odrodzi… nastąpi braterstwo narodów… uświęcenie rodzin”.
Dziś w Wielki Czwartek ojcowie i bracia paulini oraz wierni zgromadzili się rano w Bazylice na Liturgii Godzin. Natomiast wieczorną Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli najświętszy dla chrześcijan czas w roku. O godz. 17.30 w Bazylice Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg przewodniczyć będzie wikariusz generalny Zakonu Paulinów, o. Michał Lukoszek. Wieczorna Msza św. będzie dziękczynieniem za ustanowienie przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przeniesiony zostanie do Ołtarza Wystawienia, czyli tzw. “ciemnicy”, znajdującej się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Adoracja potrwa tam do godz. 22.00. Tegoroczny Ołtarz Wystawienia na Jasnej Górze przypomina o Chrystusie – Chlebie Życia i chlebie naszym codziennym, którym dzielimy się z potrzebującymi. Aranżacja przywołuje Wieczernik, czyli „salę na górze”, w której Chrystus spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, ustanawiając Eucharystię, a w dzień Pięćdziesiątnicy Duch Święty zstąpił na Apostołów.
– Maryja, tak jak na Jasnogórskim Wizerunku, nieustannie wskazuje nam na Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – przypomina o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Paulini zapraszając na Triduum Paschalne, życzą, by przeżywany tutaj czas stał się prawdziwym odnowieniem wiary, nadziei i miłości z Tym, który pokonał śmierć.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews
Za: www.jasnagora.com