Werbiści: Wręczono Nagrody im. o. Mariana Żelazka

1 kwietnia w czasie X Czuwania Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze po raz pierwszy wręczono statuetki Nagrody im. o. Mariana Żelazka.

W tym roku Kapituła nagrody uhonorowała Annę Pietraszek, Zygmunta Cholewę oraz Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i jej prezes, Annę Tarajkowską.

Anna Pietraszek ukończyła studia w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała też dyplom Studium Operacyjno-Strategicznego Akademii Obrony Narodowej. Jest dziennikarką, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych. Uczestniczyła w szeregu polskich wypraw wysokogórskich w Himalajach, Hindukuszu i Karakorum, współpracowała z czasopismami podróżniczymi i fotograficznymi, realizowała liczne programy dla telewizji. Aktywnie uczestniczyła także w tworzeniu Telewizji Trwam. Udziela się w wielu organizacjach i stowarzyszeniach.

Jest założycielką Fundacji Parvane, która pomaga kobietom – ofiarom wojny w Afganistanie. Jest autorką ok. 200 filmów dokumentalnych prezentujących różne kultury i zakątki świata. Wielokrotnie bywała w Puri, co zaowocowało szeregiem poruszających filmów o ojcu Marianie Żelazku, m. in: Misja, Głód miłościAmbasador trędowatychTestament o. Mariana. Filmy te wielokrotnie były emitowane w telewizji i są wykorzystywane w werbistowskiej animacji misyjnej. Laureatka przybliża postać o. Mariana także w artykułach, wywiadach i okolicznościowych wystąpieniach. Zwykła mawiać o sobie, że jest duchową córką o. Mariana i podkreśla, że nikt inny nie miał i nie ma takiego wpływu na jej życie, jak właśnie on.

Zygmut Cholewa zgromadził wokół siebie ludzi, którym droga była idea misji, szczególnie tych, prowadzonych przez werbistów. 32 lata temu, przy Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach, założył i został prezesem Koła Misyjnego, któremu obecnie patronują Błogosławieni Męczennicy Werbiści. Członkowie Koła uczestniczą w regularnych spotkaniach formacyjnych i zbierają się na modlitwę w intencji misji. Zamawiają Msze święte za misjonarzy i propagują Misyjne Msze Wieczyste. Mocno włączają się w akcje organizowane przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. Sami nawiązują kontakty z misjonarzami i zapraszają ich na spotkania. Wszystko to odbywa się w dobrym porozumieniu z Kościołem lokalnym.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku w Poznaniu, z inicjatywy środowiska naukowego tamtejszej Akademii Medycznej. Celem Fundacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy, prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach. Dotychczas zakresem swych działań objęła kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych, w kilkunastu krajach na wszystkich kontynentach. Do tych miejsc organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny. Zajmuje się też wysyłką leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Fundacja “Redemptoris Missio” od wielu lat wspiera działalność misjonarzy werbistów. Obecna Prezes Fundacji, dr Anna Tarajkowska, założyła i wyposażyła gabinet dentystyczny na terenie kolonii trędowatych w Puri, w którym sama wielokrotnie pracowała. Także inni wolontariusze Fundacji, już po śmierci o. Mariana Żelazka, posługiwali w założonym przez niego szpitalu. Innym sposobem pomocy dziełom założonym przez o. Mariana jest prowadzona obecnie akcja “Woda dla trędowatych”. Zakresem swoich działań Fundacja objęła werbistów pracujących także w innych krajach, np. w Papui Nowej Gwinei. Wkrótce do werbistowskich szpitali w Togo i Ghanie trafią materiały opatrunkowe, zorganizowane przez Fundację.

Nagroda im. o. Mariana Żelazka, przyznana w tym roku po raz pierwszy, została ustanowiona w celu uhonorowania osób, organizacji lub instytucji, którzy w wybitny sposób wspierają lub propagują działalność misjonarzy werbistów i mają poważny wkład w animację misyjną prowadzoną przez Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego.

Polska Prowincja już od dłuższego czasu nosiła się z zamiarem ustanowienia szczególnego wyróżnienia dla tych, którzy w godny podziwu sposób troszczą się o podejmowane przez nas dzieło misyjne. Patronem jej został o. Marian Żelazek, którego 10. rocznica śmierci przypada 30 kwietnia bieżącego roku. Dla wielu jest on najbardziej znanym polskim werbistą i prawdziwą ikoną misjonarza.

Autorką statuetki Nagrody im. o. Mariana Żelazka jest artystka rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Nagroda została wręczona podczas X. Czuwania Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze. Spotkanie to odbywa się co 2 lata krótko po Wielkanocy. Przybywają na nie członkowie zgromadzeń założonych przez św. Arnolda, rodziny misjonarzy i misjonarek, dobrodzieje i parafianie.

Za: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Jubileusz obecności karmelitów bosych w Wadowicach

Kęty: 70. rocznica ustanowienia w klasztornym kościele nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele