Działający od czerwca 2018 roku werbistowski portal Równoleżnik M wchodzi na nowe tory. Wraz z rozpoczęciem Tygodnia Misyjnego 2020 do bloga polskich werbistów dodany został podcast zatytułowany „Równoleżnik M. O misjach inaczej”.
Poprzez rozmowy z misjonarzami chcemy pokazać ich życie i pracę. Każda taka historia posiada w sobie głębię i tajemnicę, o których nieczęsto słyszymy, bo albo nie ma okazji misjonarza o to zapytać, albo nie zawsze chce on o tym mówić. W naszym podcaście chcemy zatem pokazać zupełnie inny obraz misji, niejednokrotnie daleki od standardowych wyobrażeń.
W pierwszym odcinku podcastu można posłuchać rozmowy o. Andrzeja Danilewicza SVD z o. prof. Piotrem Nawrotem SVD, misjonarzem w Boliwii, wybitnym muzykologiem i jednym z najbardziej cenionych na świecie znawców muzyki baroku misyjnego Ameryki Łacińskiej. O. Piotr od 1991 roku zajmuje się rekonstrukcją zachowanych utworów pochodzących z dawnych redukcji jezuickich i promocją muzyki barokowej Indian południowoamerykańskich.
W kolejnych odcinkach będzie można posłuchać rozmów m.in. z o. Walentym Grykiem SVD z Papui Nowej Gwinei, Andrzejem Kołaczem SVD z Tajwanu, a także siostrami SSpS pracującymi z uchodźcami w Atenach.
Podcastu można słuchać na stronie www.rownoleznik.werbisci.pl, a także w serwisach SoundCloud, Spotify, Apple Podcast, TuneInoraz Stitcher. Warto zwracać uwagę na żółte logo Równoleżnika M w tych serwisach.
Przy okazji uruchomienia podcastu portal Równoleżnik M przeszedł gruntowną odnowę graficzną. Dzieli się obecnie na sekcję bloga zatytułowaną jak wcześniej „Równoleżnik M. Świat według werbistów” oraz sekcję podcastu. Na blogu od kilku lat werbiści z Polski, Filipin, Madagaskaru, Rosji i Irlandii dzielą się swoim rozumieniem misji, świata i człowieka.
Skąd pomysł na nazwę projektu? Równoleżniki obejmują całą kulę ziemską. Są tylko umownymi liniami, a jednak mają ogromne znaczenie w opisywaniu miejsc i definiowaniu przestrzeni. W tym sensie werbiści jak równoleżniki przecinają świat swoją obecnością – czasem dyskretnie i niewidocznie, innym razem konkretnie i namacalnie. Definiują świat swoją obecnością i pracą, charakteryzują przestrzeń i miejsca, przemieniają zdarzenia i ludzi, nadają im kształty i znaczenia. Pracują w najdalszych zakątkach świata, od wschodu do zachodu. Pochodzą zewsząd, z północy i południa. Jako misjonarze Słowa Bożego staramy się być każdego dnia bliżej świata, bliżej człowieka, bliżej Boga!
Za: www.werbisci.pl