Werbiści – Bytom: Skwer im. o Rocha Szajcy SVD

14 listopada na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu odslonięto tablicę pamiątkową poświęconą o. Rochowi Szajcy SVD i jego imieniem nazwano skwer.

Decyzję w tej sprawie podjęła bytomska Rada Miejska na wniosek bytomskich werbistów oraz pracowników Muzeum Górnośląskiego, dokumentujących historię Bytomia.

O. Roch Szajca SVD urodził się 7 maja 1880 r. w Dobrzeniu Wielkim. Po ukończeniu prowadzonego przez werbistów Niższego Seminarium Duchownego w Nysie, skierowany został do Domu Misyjnego w Mödling koło Wiednia, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Do Bytomia przybył 24 stycznia 1920 r. wraz z o. Emilem Drobnym SVD. Przez 15 lat siedzibą werbistów były dwa pokoje w kamienicy przy ul. Krakowskiej, gdzie mimo złych warunków rozwinęli działalność wydawniczą i duszpasterską.

Werbiści wydawali m.in. „Kalendarz Królowej Apostołów”, „Skarb Rodzinny” i „Posłańca Niedzielnego”. W ich mieszkaniu działała też księgarnia religijna i sklep z dewocjonaliami. W Bytomiu, który stał się centrum walki plebiscytowej o Górny Śląsk, było wówczas ogromne zapotrzebowanie na polskojęzycznych duszpasterzy. O. Szajca, po studiach języka i literatury polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, był dla wierzących bytomian bezcenny.

Znając propolskie nastawienie części misjonarzy, kardynał wrocławski Adolf Bertram, zabronił angażowania się w działalność plebiscytową. Mimo to o. Szajca w pracy dusztasterskiej i na łamach wydawnictw nie ukrywał swego poczucia narodowego. Wydawnictwo bytomskie ostatecznie zlikwidowano 1924 roku, a o. Szajca po podziale Śląska, wrócił do Nysy. Tam prawdopodobnie powstał “Pagórek świętej Małgorzaty” – pozostała do dziś jedynie w rękopisie praca poświęcona dziejom kościoła św. Małgorzaty w Bytomiu.

Po zakończeniu II wojny światowej, o. Roch Szajca pozostał po stronie polskiej. W latach 1946-1947 kierował Domem Misyjnym w Nysie. Zmarł 19 czerwca 1959 r. Spoczywa na cmentarzu werbistów w Nysie.

Źródło: www.bytom.pl

Za: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Skąd się biorą święci? Historia, wiara i droga do świętości

Klaretyni: 50 lat Domu zakonnego we Wrocławiu

Najobszerniejszy komentarz do „Reguły” św. Benedykta w Polsce