Weekend skupienia dla formatorów instytutów świeckich

W dniach 6-8 września 2024 roku w pallotyńskiej Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za formację w instytutach świeckich. Spotkanie zatytułowane było „(Nie)poukładani powołani, czyli o formacji ludzkiej do świeckiego życia konsekrowanego”. Uczestniczyło w nim 36 członkiń instytutów świeckich zarówno z Polski, jak i ze Słowacji, a poprowadził je ks. dr Mariusz Marszałek SAC.

            W pierwszej konferencji wygłoszonej w piątek wieczorem pt. „Przede wszystkim być człowiekiem. Formacja ludzka jako warunek życia duchowego w świetle pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju” prelegent wskazał na zasadnicze elementy antropologii biblijnej istotne do właściwego zrozumienia procesu formacyjnego człowieka. Podkreślił rolę czasu w formacji ludzkiej oraz przypomniał, że człowiek jest bytem cielesno-duchowym i że wszystkie wymiary człowieczeństwa powinny zostać uwzględnione w formacji do świeckiego życia konsekrowanego. Odnosząc się do opisu stworzenia człowieka wskazał także na wymiar płciowy człowieczeństwa, którego nie można pominąć w procesie formacyjnym.

            W sobotę przed południem zaprezentowane zostały dwa wystąpienia. Pierwsze z nich zatytułowane było: „Jestem człowiekiem, czyli czuję, myślę, pragnę. Kilka słów o wglądzie w siebie jako warunku autentycznej duchowości”. Prowadzący spotkanie wskazał w nim na rolę uczuć i pragnień w życiu człowieka. Podkreślił, iż świadomość własnych emocji, umiejetność ich odróżniania od myśli czy pragnień stanowią warunek rozeznawania duchowego. W kolejnym wykładzie pt. „O podjadaniu słodyczy, popijaniu wina i scrollowaniu komórki, czyli o (nie)radzeniu sobie z emocjami i prostej drodze do uzależnień” zaprezentowano zagadnienie różnych form uzależnień. Prelegent opisał mechanizmy obronne charakterystyczne dla osób uzależnionych, wskazał na sposoby ich identyfikacji oraz niesienia pomocy członkom wspólnot dotkniętych tę chorobą.

            W części popołudniowej uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Kryzys, załamanie, zwątpienie – ludzka słabość czy szansa na rozwój na drodze do Boga?”. Ks. Mariusz Marszałek SAC odniósł się w nim do teorii zdrowia psychicznego prof. Kazimierza Dobrowolskiego nazwanej przez samego jej twórcę dezintegracją pozytywną. Zgodnie z nią zdrowie psychiczne to dynamiczny proces psychiczny, a nie stan. Kryzys stanowi jego integralny element oraz warunek rozwoju wewnętrznego. Poza tym prelegent zaprezentował także założenia koncepcji „dwóch połówek życia” Richarda Rohra. Jej autor podkreśla, że prawdziwy duchowy rozwój często wiąże się z przejściem przez kryzysy, które otwierają nas na głębsze doświadczenie Boga. W ostatniej części swojego wystąpienia prowadzący spotkanie nawiązał do doktryny św. Jana od Krzyża. Wskazał na analogię między opisaną przez karmelitańskiego mistyka ciemną nocą a dwiema poprzednimi koncepcjami ujęcia kryzysu.

            Drugą część sobotniego popołudnia wypełniły warsztaty psychodramy. Ich celem było lepsze poznanie siebie oraz rozeznanie sposobów funkcjonowania w grupie i stawiania granic w relacji.

            W niedzielę odbyła się ostatnia konferencja pt. „Młode wino, nowe bukłaki – aktualne wytyczne Stolicy Apostolskiej na temat formacji do życia konsekrowanego”. Ks. Mariusz Marszałek SAC wskazała na aktualność dokumentu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego oraz Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z 2017 roku, który jego zdaniem nie doczekał się należytego przyjęcia w Polsce i wciąż pozostaje mało znany kręgach osób zajmujących się formacją do życia konsekrowanego.

            Uczestnicy spotkania każdego dnia wspólnie odmawiali modlitwę brewiarzową, uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy domu rekolekcyjnego księży pallotynów w Częstochowie oraz w koronce do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Hyły. Mieli także możliwość skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz rozmów duchowych.

Ks. Mariusz Marszałek SAC, Sekretariat ds. Bożego Miłosierdzia

Wpisy powiązane

Bp Kiciński: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem