Home WiadomościZ kraju „Ważne, kiedy my zrobimy pierwszy krok”. Inauguracja i integracja podczas pierwszego dnia Festiwalu Życia

„Ważne, kiedy my zrobimy pierwszy krok”. Inauguracja i integracja podczas pierwszego dnia Festiwalu Życia

Redakcja

Już prawie 800 młodych katolików rozlokowało się na polu namiotowym w Kokotku, kolejni ciągle dołączają na poszczególne dni i wydarzenia.

Poniedziałek był pierwszym dniem Festiwalu Życia w Kokotku. Na polu namiotowym zakwaterowało się dotąd niespełna 800 uczestników – w większości młodzieży ze Śląska, ale przyjechało też sporo osób z dalszych regionów Polski, a także z zagranicy, jak np. 25-osobowa grupa z oblackiej parafii w Belgii. To rekord frekwencji w pięcioletniej historii festiwalu.

400 km na wolontariat

W wydarzeniu bierze udział również 200 wolontariuszy. Jedną z nich jest Ania z Lublina, która wcześniej przyjeżdżała już na rekolekcje do Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku, ale na Festiwalu Życia jest po raz pierwszy i od razu postanowiła zaangażować się w pomoc.

Poznałam, ile życia jest w NINIWIE i bardzo chciałam doświadczyć tego na festiwalu. Czekałam na ten czas, chociaż ciężko mi się czegoś spodziewać, bo wiem, że to będzie nieprzewidywalne wydarzenie. Jako wolontariuszka jestem odpowiedzialna za prowadzenie części social mediów oraz pisanie relacji z poszczególnych dni. To dla mnie jeszcze nieodkryte lądy, ale cieszę się i mam nadzieję, że podołam – przyznaje Ania.

„Tak dziwnie Bóg nas prowadzi”

Po południu wydarzenie oficjalnie rozpoczęła Msza św. z udziałem bp. Grzegorza Suchodolskiego, przewodniczącego rady Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży. W wygłoszonej homilii nawiązał do tematu pierwszego dnia festiwalu – Słucham – i historii Maryi, która w tym roku jest postacią przewodnią całego wydarzenia. Podzielił się też szczerym świadectwem swojej drogi do kapłaństwa, która naznaczona była ciągłym pytaniem i rozeznawaniem: „Ja?”.

Tak dziwnie Bóg nas prowadzi… Na nasze pytanie „Ja?” potrafi czasami bardzo długo zwlekać z pełną odpowiedzią. Ale ważne jest, kiedy to my zrobimy pierwszy krok – mówił w homilii do młodzieży bp Suchodolski.

Początek festiwalu to również czas integracji – nawiązywania nowych znajomości, ale też odnawiania relacji stworzonych w poprzednich latach. Chodząc po polu festiwalowym widać wielu młodych ludzi, którzy rozpoznają się i serdecznie witają, jakby przez cały rok czekali na te spotkania.

Na zakończenie dnia przełamaniu ostatnich barier i wejściu w klimat festiwalu służyła impreza integracyjna, którą poprowadził DJ i wodzirej Tomek Cichy. Młodzież przez trzy godziny bawiła się przed sceną. Z kolei po zmroku wiele osób odwiedzało kaplicę Świętych Młodzianków, gdzie przez wszystkie dni festiwalu trwa całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dzisiaj koncert Roxie

Dzisiaj, we wtorek, w programie m.in. konferencja i panel dyskusyjny prowadzony przez Anię Bonk (@trzymam_cie_za_slowo na Instagramie), początek warsztatów, Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Adriana Galbasa oraz wieczorny koncert Roksany Węgiel.

Festiwal Życia w Kokotku potrwa do 10 lipca. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu przez cały czas mogą kupować pakiety jednodniowe oraz wejściówki na wydarzenia wieczorne – dostępne są one w sprzedaży online oraz stacjonarnej (na miejscu możliwa jest tylko płatność gotówką).

Wszystkie szczegóły i aktualności na www.festiwalzycia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda