Natomiast w kościele akademickim św. Anny, gdzie pracował i zmarł Patron Warszawy , bernardyn Władysław z Gielniowa , Eucharystii 29 września o godz. 15 Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
Doroczny odpust bł. Władysława z Gielniowa we wrześniu jest ważnym wydarzeniem w życiu stolicy. Bł Władysław odbiera kult w warszawskiej parafii na Natolinie pod wezwaniem swego imienia od 25 lat.
W każdy poniedziałek o godz. 19 jest tutaj odprawiana msza z nowenną do błogosławionego Patrona parafii i Warszawy. Parafianie modlą się o kanonizacje swego błogosławionego Patrona. Parafia utrzymuje żywe kontakty z bernardynami.
O. Krystian Olszewski OFM , na zaproszenie proboszcza natolińskiej parafii, ks. Jacka Kozuba , celebrował w tym roku triduum modlitewne, tzw. 40-godzinne nabożeństwo, przed wspomnieniem bł. Władysława, które przypada 25 września.
Równocześnie z uroczystością odpustową warszawiacy świętowali srebrny jubileusz parafii na Natolinie.
Jak zwykle, tak i w tym roku na uroczystość odpustową przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i pozarządowych, miejskich i dzielnicowych. Po Mszy świętej złożyli oni kwiaty pod pomnikiem bł. Władysława, usytuowanym tuż przy kościele.
Po mszy świętej parafianie i mieszkańcy Warszawy zostali zaproszeni na poczęstunek, uczestniczyli w festynie , wysłuchali koncertów, mogli się zaopatrzyć w rękodzieło ludowe i regionalne przysmaki . Przedstawiciele grup i ruchów modlitewnych , działających przy parafii zapraszali chętnych do przyłączenia się .
Władysław urodził się ok. 1440 w. Gielniowie k. Opoczna., otrzymał na chrzcie imię Marcin Jan. W 1462 r. rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej, jednak jeszcze tego samego roku porzucił studia i wstąpił do bernardyńskiego klasztoru św. Anny w Warszawie , przyjmując imię zakonne Władysław.
W latach 1486–1487 był egzaminatorem w sprawie cudów za przyczyną św. Szymona z Lipnicy, dzięki czemu stał się znany i ceniony wśród polskich bernardynów. W 1489 r. zwołał do Przeworska kapitułę. Uczestniczył w kapitułach generalnych zakonu w Urbino (1490) i Mediolanie (1498). Założył dwa domy zakonne w Skępem i w Połocku.
W 1504 r. O. Władysław z Gielniowa został mianowany przełożonym klasztoru w Warszawie. Dwukrotnie pełnił on urząd prowincjała. Był jednym z najznakomitszych kaznodziejów bernardyńskich. Kazania głosił w języku polskim., jasno, dobitnie i rzeczowo, tak, aby każdy zrozumiał. Na kazania o. Władysława przychodziły tłumy, zarówno szlachta , mieszczanie jak i mieszkańcy wsi. W 1488 r. O. Władysław, wówczas wikariusz prowincji , zapoczątkował śpiewanie pieśni w jęz. polskim w czasie popołudniowych nabożeństw zamiast psalmów po łacinie. Pieśni te samodzielnie układał. Właśnie w r. 1488 ułożył jedną z najbardziej znanych pieśni “Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne”. O. Władysław napisał wiele utworów, co dowiadujemy się z kronik: : ” wiele jeszcze innych wierszy o o świętych na cały rok ułożył , które są powszechnie wykładane chłopcom w szkołach; także różne liczne, wierszowane wykładane chłopcom w szkołach; także różne liczne wierszowane nabożeń, psałterze, koronki do Najświętszej Panny” .
Antyfona , ułożona przez o. Władysława w r. 1498, podczas najazdu tatarsko-tureckiego ”Jezus Nazaraenus, Rex ludaeorume” śpiewana była w kościołach podczas nabożeństw przebłagalnych. Inne pieśni , ułożone przez o. Władysława śpiewano podczas epidemii. Pisał kazania i rozmyślania o Męce Pańskiej, wskazówki dla spowiedników , modlitwy i koronki w jęz. łacińskim i polskim. Znane są jego utwory o Maryi , np. “Kto chce Pannie Maryi służyć”. Był tez wielkim czcicielem św. Anny. W czasie, gdy był gwardianem w Warszawie, właśnie tam powstało bractwo św. Anny. W utworze „Anna , niewiasta niepłodna” o. Władysłąw przytacza przepowiednie ze Starego Testamentu, odnoszące się do narodzin Maryi bez grzechu.
Podsumowaniem niezwykłego życia Władysława były jego ostatnie chwile. W Wielki Piątek 1505 r. w czasie gdy głosił kazanie o Męce Chrystusa wpadł w ekstazę i wołając: “O Jezu, o Jezu, o Jezu” uniósł się nad ambonę, czego świadkami byli zgromadzeni w kościele.
W wyniku tego przeżycia zasłabł i nie był w stanie dokończyć kazania. Przeniesiono go do szpitalika. Dnia 4 maja 1505 r. zmarł w opinii świętości w 65 roku życia i 43 roku pobytu w zakonie.
Na prośbę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego papież Jan XXIII ogłosił 19 grudnia 1962 bł. Władysława patronem Warszawy.
W tym roku uroczystości odpustowe ku czci patrona Warszawy zbiegają się z 60. rocznicą uwięzienia przez komunistyczny reżim Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. 25 września rozpoczęła się w archidiecezji warszawskiej nowenna przed peregrynacją Obrazu Matki Bożej. Treścią nowenny będą złożone wówczas i ciągle nie wypełnione do końca Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Obecnie główną Patronką Warszawy jest Najświętsza Maryja Panna Łaskawa z kościoła jezuitów przy katedrze, a bł . Władysław jest patronem drugorzędnym. Pomimo tego, warszawiacy czczą swego patrona i pamiętają o nim. Każdego 4 dnia miesiąca w kościele św. Anny ma miejsce msza św. o kanonizację bł. Władysława z Gielniowa, na którą przybywają warszawiacy, a także czciciele bł. Władysława spoza Warszawy.
Anna Dziemska
Wykorzystano broszurę: „ Życie i działalność bł. Władysłąwa z Gielniowa” , autor: Monika Bachowska, Wyd. Klasztor OO. Bernardynów w Dukli, 2006.