Msza Święta o 19.30, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, zwieńczyła sobotnie uroczystości różańcowe.
Arcybiskup podziękował o. Proboszczowi za zaproszenie i wyraził radość z licznie zgromadzonych w świątyni , a zwłaszcza z dużej ilości ludzi młodych… W homilii podkreślił, że Kościół od wielu wieków uczy nas modlitwy na różańcu. Niektórym może wydawać się ona anachronizmem czy automatyczną recytacją, ale tych , którzy odkryli jej głębię , potrafi prowadzić na cudowne głębiny, w nowy świat komunii z Bogiem. Wypowiadane wielokrotnie Ave Maria jest jak drogowskaz, który prowadzi do celu. Grzech i słabość są częścią naszego życia i nie pozostaje nam nic innego, jak uczepić się różańca. Słowa , powtarzane z uczuciem przemieniają nasze serca i umysły . Modląc się sercem otwieramy się na dzieło zbawienia , które otwiera nam Chrystus. W dniu Sądu Ostatecznego ocalą nas Matka Boża i Święci, jeśli sami będziemy się o to starać za życia, powiedział abp Migliore.
Na zakończenie nuncjusz apostolski życzył zgromadzonym pięknego świętowania , a zwłaszcza skorzystania z obecności Maryi, królowej ludzi młodych i tych, którzy żyją w szkole Bożego Słowa.
Po mszy świętej celebranci wraz z wiernymi udali się do kaplicy Matki Bożej Różańcowej , gdzie przed ikoną Różańcowej Pani Żółkiewskiej o. proboszcz Witold Śłabig odczytał modlitwę zawierzenia parafii i stolicy.
Trzydniowe obchody rozpoczęła debata różańcowa z udziałem abp. Henryka Hosera SAC i Jana Budziaszka w piątek wieczorem. Cały sobotni dzień poświęcony był modlitwie różańcowej , spotkaniom i dyskusjom o tematyce różańcowej.
Dzieci zgromadziły się na modlitwę różańcową oraz wspólne malowanie tajemnic różańcowych o godz. 10.
Dominikanin, o. Stanisław Przepierski , opiekun warszawskich kół Żywego Różańca odprawił mszę świętą dla Kół Żywego Różańca i osób konsekrowanych o godz. 12.
W kazaniu o. Przepierski podkreślił że odmawiając różaniec, spotykamy się z Trójcą Świętą . Tłumaczył wartość modlitwy różańcowej, zachęcając do uchwycenia się różańca, aby modlić się o naszą stolicę.
Mamy traktować różaniec jako skarb powiedział o. Przepierski przypominając, że Maryja nosi tytuł Matki Kościoła i że to właśnie polscy biskupi starali się w czasie Soboru Watykańskiego II o nadanie Maryi tego tytułu. W 1971 roku Episkopat Polski jako pierwszy w świecie ogłosił święto Matki Kościoła obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.
Przed mszą, o godz. 11 warszawskie koła różańcowe odmówiły tajemnice bolesne różańca. Po mszy można było spotkać się na agapie oraz nabyć dewocjonalia u sióstr Loretanek.
Wieczorem, o godz, 18 warszawiacy przeszli w procesji różańcowej , odmawiając tajemnice światła i zatrzymując się na rozważania przy zapalonych ogniskach na przyklasztornym dziedzińcu . Harcerze i młodzież oświecali plac pochodniami.
Natomiast ok. 21.00 rozpoczęła się modlitwa Akatystem ku czci Matki Bożej i czuwanie różańcowe studentów, prowadzone przez Jana Budziaszka, zakończone o północy.
Koncert kapeli góralskiej “Góralska Hora” w niedzielny wieczór, w przeddzień święta Matki Bożej Różańcowej zakończył obchody IV Warszawskiego Dnia Modlitwy. Różańcowej.
Obchody Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej zostały zainicjowane przez metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w 2009 r.
Nie mogąc uczestniczyć osobiście w tegorocznych uroczystościach, kard. Nycz nadesłał telegram do Sanktuarium.
Warszawskie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej obfituje w wiele inicjatyw dla dorosłych , młodzieży i dzieci. W ciągu roku nabożeństwa, wykłady i spotkania, związane z tematyką maryjną i wieczory uwielbienia gromadzą wielu mieszkańców Warszawy. i okolic. Najbliższym spotkaniem modlitewnym będzie już za tydzień Modlitewna Doba Różańcowa.
Anna Dziemska
Czytaj też: www.sluzew.dominikanie.pl