Ojcowie jezuici z sanktuarium narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie zachęcają do udziału w nowennie, która zostanie zainaugurowana w najbliższą niedzielę 7 maja, w 20. rocznicę ustanowienia świętego patronem Polski. Modlitwa w świątyni przy ul. Rakowieckiej będzie sprawowana o dar jedności i pokoju na Ukrainie i na całym świecie.
Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności pokoju, nie tylko między Polakami i Ukraińcami – tłumaczy ks. Roman Swoboda SJ z sanktuarium narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. – W 20. rocznicę powołania obwołania go patronem Polski, chcemy się do niego odwoływać i robimy to także w momentach trudnych dla Polski i Europy. Chcemy go prosić, aby pokierował losami Ukrainy. W tym okresie bardzo potrzebujemy jego wstawiennictwa. Ta nowenna jest też wielkim dziękczynieniem za to, co już w relacjach między Polakami i Ukraińcami się stało i nadal dzieje.
Jak dodał jezuita, 24 lutego to nie tylko data wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę, ale też dzień symbolizujący otwarcie serc i domów Polaków przed uchodźcami z Ukrainy; ludźmi, którzy musieli uciekać przed okropieństwem wojny. W Polsce spontanicznie wytworzyła się swego rodzaju „kultura pomagania” na rzecz potrzebujących sąsiadów zza wschodniej granicy. – Ale jest też w tych ludziach wielkie pragnienie powrotu do domu. Dlatego nowenna ma być błaganiem nie tylko o pokój na Ukrainie, w Europie i na całym świecie, ale także o to, aby ci ludzie mogli wrócić do siebie – dodaje ks. Swoboda SJ.
W ramach zainaugurowanej w niedzielę 7 maja nowenny każdego dnia po mszy świętej o godz. 12.00 (a więc ok. godz. 12.40) rozważany będzie inny temat modlitewny. Całość zakończy się 16 maja, gdy głównym obchodom ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej o godz. 18.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika. Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).
Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.
Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.
lk, archwwa / Warszawa
KAI