W tym roku przypada 100-tna rocznica Zgromadzenia Księży Marianów na warszawskim Marymoncie. Początki dzisiejszego kościoła parafialnego sięgają bezpośrednio daty 2 lutego 1916 roku, kiedy to w pałacyku popadającym w ruinę Księża Marianie przywrócili kult Boży, urządzając publiczną kaplicę dla mieszkańców Marymontu. Był w niej tylko jeden ołtarz z darowaną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Lata 1918-1924 to czas, w którym kapelanem kościółka był (przebywający na studiach w Warszawie) ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny Kowalskiej W 1924 r. kaplicę gruntownie przebudowano według projektu ppłk. Henrycha. Prace ukoronowało w dniu 16 listopada 1924 roku uroczyste poświęcenie kaplicy i nadanie jej wezwania Matki Bożej Królowej Polski. To pierwsza w Polsce świątynia pod takim wezwaniem. Księża Marianie zorganizowali tu filię swojej bielańskiej parafii. Lata wojenne w historii tego miejsca to przede wszystkim postać marianina ks. Zygmunta Trószyńskiego, niezwykle oddanego duszpasterza marymonckiego, kapelana Armii Krajowej i powstańców warszawskich, opiekuna najuboższych. Wśród najstarszych parafian do dnia dzisiejszego nie ginie opinia świętości ks. Trószyńskiego. Kolejne ważne wydarzenie to nadanie świątyni praw kościoła parafialnego w 1959 roku oraz, po wielu przebudowach i wyposażeniu wnętrza, jej uroczysta konsekracja w dniu 11 października 1966 r. dokonana przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Obecny wystrój kościoła to efekt prac zainicjowanych przez ks. Michała Kozaka, a ukoronowanych jego poświęceniem w dniu 20 września 2003 roku przez Prymasa Józefa Glempa.
W dniu dzisiejszym Parafia Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie, znana wśród mieszkańców Żoliborza i Bielan jako kościółek „na Górce”, liczy ponad 7 tys. osób. Proboszczem jest ks. Marcin Jurak.. Główne rysy duszpasterstwa, oprócz tradycyjnej posługi sakramentalnej, to praca z licznymi grupami, np. posługa w pięciu wspólnotach neokatechumenalnych (w tym w najstarszej w Warszawie); duszpasterstwo dzieci (bardzo znana w okolicy jest niedzielna Msza św. z niezwykle muzykalną dużą scholą dziecięcą); opieka duszpasterska nad studentami pobliskich uczelni Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W opinii miejscowych duszpasterzy parafianie marymonccy to ludzie bardzo ofiarni, często wspierający potrzebujących, szczególnie tych objętych troską miejscowego Caritasu. Da się zauważyć także bardzo dużą liczbę osób korzystających z regularnej spowiedzi i uczestniczących w Eucharystii, również w dni powszednie.
Swoistym wyzwaniem dla współczesnego Kościoła jest duszpasterstwo i praca ewangelizacyjna w warunkach wielkomiejskich. Życie aglomeracji takich jak Warszawa cechuje ogromny pośpiech życia i rozbicie więzi społecznych. Bardzo łatwo anonimowość wielkich osiedli przenosi się do świątyni. Duszpasterstwo w takich warunkach wymaga więc przemyślenia i nowych inicjatyw, których nie brakuje w działalności Marianów na Marymoncie. Nowym wyzwaniem dla parafii jest potrzeba pracy indywidualnej. Coraz częściej zgłaszają się dorośli, którzy nie byli u Komunii św., nieochrzczone dzieci komunijne oraz niebierzmowana młodzież, która potrzebuje indywidualnej katechezy. Istnieją także bardzo udane próby prowadzenia tradycyjnych nauk przedmałżeńskich nowymi sposobami. W te wszystkie inicjatywy, angażowani są coraz bardziej ludzie świeccy.
Program Uroczystości
- 2 lutego o godz. 18.00 Msza św. inaugurującą obchody 100 – lecia obecności Zgromadzenia Księży Marianów na Marymoncie
- 13 marca o godz. 19.00 Koncert Wielkopostny w wykonaniu zespołu „Deus Meus”
- 3 maja o godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych kapłanów i braci pracujących na Marymoncie
- 7 maja o godz. 12.00 Msza św. dziękczynna za 100 – letnią obecność na Marymoncie. Mszy św. będzie przewodniczył ks. Bp. Michał Janocha
- 23 października o godz. 13.00 Msza św. dziękczynna za 100 – letnią obecność na Marymoncie. Mszy św. będzie przewodniczył ks. kard Kazimierz Nycz
- 4 grudnia o godz. 13.00 Msza św. w intencji księży i braci pracujących na Marymoncie Mszy św. będzie przewodniczył ks. Bp. Antoni Długosz.
Za: www.marianie.pl