350 lecie istnienia marianów znalazło swój wymiar wydawniczy w postaci najnowszej książki ks. dra Jana Kosmowskiego MIC: “Marianie 1670-1788. Od pustelni do ewangelizacji” (Wydawnictwo PROMIC). Nieznane dotąd fakty, przełamane stereotypy… Warto poczytać.
Książka o początkach i dziejach marianów, pierwszego rodzimego zakonu, który powstał na ziemiach polskich w XVII wieku, jest lekturą pasjonującą. Przywołuje wiele ciekawych faktów historycznych, w większości przedstawianych przez Autora po raz pierwszy i z godną podziwu rzetelnością, a jej przesłanie wydaje się niezwykle aktualne.
Oto Bóg przekazuje ojcu Stanisławowi swoją wolę założenia zakonu, którego członkowie mają podjąć żarliwą modlitwę za dusze cierpiące w czyśćcu, a w owych czasach – wojen i pandemii, było to niezmiernie ważne. Ludzie umierali gwałtownie, w samotności, bez duchowej opieki. Nowi zakonnicy mają się też włączyć w duszpasterstwo parafialne, podjąć nauczanie prawd wiary wśród ludu, oświecać młodzież, prowadząc wiejskie szkoły… I trud ten przez wieki – mimo wielu przeciwności – podejmują kolejne pokolenia marianów wiernych woli Bożej, stale znajdując inspirację w Misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. dr Jan Kosmowski MIC jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Od lat dokłada starań, by zachować pamięć o historii Zgromadzenia Księży Marianów, porządkując archiwum Prowincji Polskiej, uczestnicząc w procesach beatyfikacyjnych mariańskich kandydatów na ołtarze, pisząc książki. Jest autorem takich publikacji, jak: Marianie w latach 1787-1864 (2004), Mariańska misja obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Harbinie (1928-1948)(2011), Działalność charytatywna marianów w XVIII i XIX wieku (2017) czy album Wieczernik (2019) o kościele, w którym znajduje się grób św. Stanisława Papczyńskiego.
Za: www.marianie.pl