Warszawa: bogaty program obchodów 80. rocznicy śmierci bohaterskich sakramentek z Nowego Miasta

Wystawa zewnętrzna i wewnątrz kościoła pw. św. Kazimierza, Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego w 80. rocznicę śmierci trzydziestu czterech zakonnic, medytacja gregoriańska o męczeństwie, wypuszczenie w niebo gołębi – to wydarzenia, planowane w ramach obchodów, upamiętniających heroizm benedyktynek sakramentek z klasztoru na Nowym Mieście. Jest to realizacja projektu Sakramentki ’44.

Niebawem zostanie zainaugurowana wystawa zewnętrzna na ogrodzeniu klasztoru sakramentek na Nowym Mieście w Warszawie. Na siedmiu planszach w języku polskim i angielskim zostanie ukazana historia wspólnoty – klasztor ufundowała królowa Maria Sobieska i było to votum dziękczynne za Wiktorię Wiedeńską. Po wybuchu Powstania Warszawskiego klauzura została otwarta 6 sierpnia 1944 i sakramentki włączyły się w pomoc powstańcom i osobom cywilnym i jest to główny wątek prezentacji. Jest ona dziełem zespołu Studia graficznego „Podpunkt” – Emilii Bojańczyk, Magdaleny Dobruk i Ewy Najnigier-Galińskiej. We wnętrzu kościoła św. Kazimierza zostaną zaprezentowane pamiątki po sakramentkach, które zginęły pod gruzami własnego kościoła i klasztoru 31 sierpnia.

W tym dniu, dokładnie w 80. rocznicę ich śmierci, o godz. 15 zostanie odprawiona Medytacja o męczeństwie „In terra deserta” (Na ziemi pustynnej – Ps 63,2) – Maiorem caritatem nemo habet – Nikt nie ma większej miłości. Wprowadzenie do medytacji wygłosi ks. Jacek Wiliński, w czasie wydarzenia będzie śpiewała schola Vox Clamantis. Godzinę później w salce za zakrystią odbędzie się spotkanie z rodzinami zakonnic i przyjaciółmi wspólnoty klasztornej. Zostaną też zaprezentowane najnowsze wydawnictwa, zawierające fragmenty spuścizny benedyktynek sakramentek z Nowego Miasta. Około godz. 16, w trakcie bicia dzwonów, w niebo zostaną wypuszczone białe gołębie – symbol ofiary mniszek.

Następnego dnia, 1 września, Mszę św. w intencji wszystkich, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim, odprawi nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Po Eucharystii planowane jest zejście do krypty pod kościołem i modlitwa za zmarłych.

Tydzień później, w niedzielę, 8 września, odbędzie się spotkanie, poświęcone historii kościoła i klasztoru. Prelekcję wygłosi mgr Katarzyna Majcherek. Początek o godz. 18.


Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu zaprosiła do Polski królowa Maria Sobieska. Było to wypełnienie obietnicy uczczenia Wiktorii Wiedeńskiej – dzieła jej męża, króla Jana III. Charyzmatem Zakonu mniszek, założonego we Francji w 1653 r. jest nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa za wszystkie stany. Specyfiką sakramentek jest złożenie czwartego ślubu – oprócz ślubowania posłuszeństwa, stałości miejsca i życia według Reguły św. Benedykta, zakonnice składają ślub nieustającej adoracji w charakterze żertwy, czyli ofiary wynagradzającej przeciw Eucharystii.

Przez stulecia wspólnota modliła się i rozwijała mimo wojen, zarazy i zaborów, ale to okupacja i Powstanie Warszawskie były dla ,mniszek tyglem i próbą najwyższego heroizmu. Szóstego sierpnia 1944, kilka dni po rozpoczęciu walk, do furty klasztornej zapukali powstańcy i poprosili zakonnice o otwarcie klauzury żeby łączniczki miały mogły łatwiej docierać w rejony walk. Na teren klasztoru wkroczyli także powstańcy, również  ludność cywilna, chroniąca się przed ostrzałem i bombardowaniem. Zakonnice gotowały posiłki, opatrywały rannych, gdyż założono też prowizoryczny szpitalik. Na jego potrzeby oddały wszystkie zapasy żywności, opatrunków i leków, jakimi dysponowały. Dramatyczne wydarzenia nie przeszkodziły w nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu. Niemcy szybko zorientowali się, że nowomiejski klasztor stał się powstańczą redutą, bombardowali go więc, kierowali bomby zapalające i niszczące w kierunku jego murów.

Pod ostrzałem i próbując gasić pożary, wiele sióstr „aktualizowały” swój ślub żertwy (niektóre zrobiły to wcześniej). Ofiarowały się za Warszawę, Polskę i świat i żeby Polska była Chrystusowa. Zginęły pod gruzami własnego kościoła, w trakcie adoracji. Trzydzieści cztery sakramentki, czterech kapłanów, ok. tysiąc cywilów. Wśród mieszkańców Starówki zachował się przekaz, że w chwili ich śmierci w niebo wzbiło się stado białych gołębi.


W związku z kosztami organizacji wystawy każde wsparcie, związane z jej sfinansowaniem, będzie ogromną pomocą. Dane do przelewu:

Klasztor Benedyktynek-Sakramentek
Rynek Nowego Miasta 2, 00-229 Warszawa

Bank PEKAO S.A.

PLN: 70 1240 1138 1111 0000 0209 2241 (rachunek PLN)

Z dopiskiem „Wystawa”

aw/KAI

Wpisy powiązane

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim