Wadowice: zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego o. Rudolfa Warzechy, karmelity bosego

„Był kapłanem z otwartymi oczami i specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem” – mówi o słudze Bożym ojcu Rudolfie Warzesze, karmelicie bosym z Wadowic (1919-1999), postulator w jego procesie beatyfikacyjnym, o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD.

W najbliższą niedzielę Przenajświętszej Trójcy, 11 czerwca 2017 r., pod przewodnictwem arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego, odbędzie się karmelitańskim sanktuarium pw. św. Józefa w Wadowicach, zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego tegoż karmelity bosego, który – jak podkreśla postulator – „jest kandydatem na ołtarze najbliższym nam w czasie, bo zmarłym zaledwie 18 lat temu”.

Decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ojca Warzechy podjął ks. kard. Stanisław Dziwisz i rozpoczął się on 11 stycznia 2011 r. w kaplicy arcybiskupów krakowskich w Krakowie, po uprzednim uzyskaniu przez ówczesnego Metropolitę Krakowskiego stosownej zgody najwyższych władz Zakonu Karmelitów Bosych w Rzymie (z 5 maja 2008), pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski (z 5 lipca 2008) i „Nihil obstat” Stolicy Apostolskiej (z 18 października 2008). Nadto dzięki edyktowi ks. kard. Stanisława Dziwisza do wiernych (z 27 lutego 2009), zgromadzono dokumenty dotyczące Sługi Bożego, ocenione przez Komisję Historyczną, oraz jego pisma, w których cenzorzy teologowie nie znaleźli niczego przeciw wierze i moralności chrześcijańskiej; przeciwnie – ukazali przebijającą z nich duchową sylwetkę tego prawdziwego męża Bożego.

Opinię o świętości życia kandydata na ołtarze, cenionego wychowawcy zakonnego, kapłana apostołującego wśród dzieci i młodzieży, cenionego spowiednika i kierownika duchowego, opiekuna chorych i cierpiących, potwierdzili przesłuchani przez trybunał kościelny liczni świadkowie jego życia, wśród których znaleźli się biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, osoby świeckie i krewni. Trybunał ten tworzyli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat biskupi, o. mgr-lic. Marian Szczecina CRL – promotor sprawiedliwości i ks. mgr Krzysztof Tekieli – notariusz. „Do postulacji – wyznaje o. Praśkiewicz – wpłynęły nadto świadectwa licznych osób o łaskach otrzymywanych przez wstawiennictwo Sługi Bożego, a jego grób w kwaterze karmelitańskiej wadowickiego cmentarza parafialnego jest często nawiedzany przez wiernych, modlących się za jego przyczyną i proszących o wyniesienie go na ołtarze”. Powstało także Stowarzyszenie Przyjaciół Ojca Rudolfa Warzechy OCD z siedzibą w Wadowicach, które promuje sławę świętości swego patrona, organizuje spotkania modlitewne, opublikowało foldery, pocztówki i obrazki Sługi Bożego, rozprowadza literaturę o ojcu Rudolfie (także w językach obcych) i zorganizowało sesję kommemoracyjną z naukowymi referatami o tym świątobliwym kapłanie. W wadowickim klasztorze karmelitów bosych urządzono miejsce jego pamięci, w Spytkowicach, parafii jego chrztu, odsłonięto przy chrzcielnicy tablicę upamiętniającą pierwszy sakrament Sługi Bożego, a w Bachowicach, jego rodzinnej wiosce, zgromadzono wiele pamiątek z nim związanych w Muzeum Regionalnym.    

Nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, poinformowany przez trybunał i postulatora sprawy beatyfikacyjnej, że zostały spełnione wszystkie wymogi prawne dotyczące zbierania dowodów świętości Sługi Bożego, postanowił przystąpić do oficjalnego jego zakończenia na etapie diecezjalnym, aby zgromadzone akta sprawy, zgodnie z prawem kanonizacyjnym zostały przekazane do Rzymu, by dalszy etap procesu beatyfikacyjnego odbywał się na forum Stolicy Apostolskiej. Równocześnie Ksiądz Arcybiskup wyznaczył ku radości wszystkich wymowny dzień i miejsce Sesji kanonicznej oficjalnego zamknięcia diecezjalnego etapu procesu: uroczystość Przenajświętszej Trójcy, 11 czerwca 2017 r., w wadowickim Karmelu, gdzie Sługa Boży apostołował w ostatnich latach swego życia i skąd przeszedł do domu Ojca.  

Przypomnijmy, że Stanisław Warzecha, w zakonie o. Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy, urodził się 14 listopada 1919 roku w Bachowicach w dekanacie zatorskim w archidiecezji krakowskiej. Po szkole powszechnej zdobywał wiedzę w gimnazjum karmelitów bosych w Wadowicach. W 1935 r. wstąpił w Czernej do Zakonu Karmelitów Bosych. Studiował w Krakowie. W 1944 r. przyjął w Czernej, przy grobie św. Rafała Kalinowskiego, święcenia kapłańskie. W sierpniu tego samego roku był w Czernej świadkiem męczeńskiej śmierci z rąk niemieckich dwóch współbraci zakonnych – bł. Alfonsa Mazurka, przeora klasztoru i sł. B. Franciszka Powiertowskiego, nowicjusza. Przez lata kapłańskiej pracy pełnił posługę wychowawcy młodego pokolenia karmelitów, wielokrotnie pełnił funkcje podprzeora w różnych klasztorach (Czernej, Krakowie, Wadowicach), był także radnym prowincji. Wiele czasu poświęcał kierownictwu duchowemu, posłudze w konfesjonale, prowadzeniu dni skupienia oraz rekolekcji. Był oddanym apostolstwu chorych, szczególną opieka otaczał chore dzieci i matki oczekujące potomstwa. Zmarł w opinii świętości w Wadowicach 27 lutego 1999 r.

Zaznaczmy, że o. Rudolf Warzecha jest szóstym w gronie karmelitańskich kandydatów do chwały ołtarzy w Polsce. Imiona ich zawiera modlitwa, jaką środowiska karmelitańskie w naszej ojczyźnie codziennie kierują do Boga, który był i pozostaje „przedziwny w Świętych swoich”. Oto tekst wspomnianej modlitwy, opatrzonej imprimatur ks. kard. Stanisława Dziwisza (4.6.2008, Nr 1625): „Boże, nagrodo Sług Twoich, spraw aby dla Twojej chwały i pożytku wiernych, nasi bracia i siostry: ojciec Anzelm Gądek, ojciec Rudolf Warzecha, brat Franciszek Powiertowski, matka Teresa Marchocka, matka Teresa Kierocińska i Kunegunda Siwiec, złączeni z nami zbawczą wodą Chrztu i świętymi więzami Karmelu, dostąpili chwały ołtarzy, przyczyniali się do pogłębiania naszej wiary i wspierali wszystkich w drodze do ewangelicznej doskonałości i zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Za: Biuro Postulatorskie Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

“Sub Regula Augustini”. W Rzymie sympozjum o św. Augustynie jako zakonodawcy