W Positio ogłoszonej 18 grudnia przez Stolicę Apostolską kanonizacji równoważnej błogosławionych karmelitanek bosych z Compiègne nie brakuje wątku polskiego. W zebranych dokumentach znalazło się odniesienie do przetłumaczonej na polski książki A. Odona z 1906 roku, poświęconej męczeństwu 16 mniszek podczas rewolucji francuskiej oraz do triduum, jakie po ich beatyfikacji odbyło się staraniem św. Rafała Kalinowskiego w Wadowicach – zauważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
„Positio powiela też fotografię wnętrza naszego wadowickiego kościoła (jakkolwiek nazywa go błędnie krakowskim, str. 280), przyozdobionego z racji triduum wiszącymi od sufitu wieńcami z kwiatów i obrazem męczenniczek umieszczonym w głównym ołtarzu” – wyjaśnia zakonnik.
Karmelita zwraca uwagę, że już w 1906 r., tj. z okazji beatyfikacji męczennic, ukazała się książka autorstwa A. Odona, pt. „Szesnaście karmelitanek bosych męczenniczek straconych na rusztowaniu za wiarę w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej 17 lipca 1794” (Kraków 1906), przetłumaczona z francuskiego przez m. Ksawerę Czartoryską OCD i wydana staraniem św. Rafała Kalinowskiego OCD.
„Co więcej, św. Rafał, jako przeor klasztoru karmelitów bosych w Wadowicach, urządził tam w dniach 7-10 grudnia 1906 r. dziękczynne triduum za wyniesienie bohaterskich mniszek na ołtarze. Z tej okazji w głównym ołtarzu kościoła umieszczono obraz bł. Teresy od św. Augustyna i towarzyszek, a całą świątynię uroczyście przyozdobiono, co dokumentuje ocalała do dziś fotografia” – podkreśla o. Praśkiewicz. Dodaje, że w wygłoszonej konferencji św. Rafał pouczał, iż „zewnętrzna okazałość czci oddawanej nowym błogosławionym nie będzie miała żadnego znaczenia, jeśli nie pobudzi woli do naśladowania ich wierności Bogu i Kościołowi, ich ducha pokuty i modlitwy oraz ich jedności”.
Postulacja Generalna Karmelitów Bosych, realizując proces kanonizacyjny, korzystała z opracowań dotyczących kultu męczenniczek w Polsce, przygotowanych m.in. przez śp. o. Michała Machejka OCD. Opracowanie to podkreślało, jak intensywnie kult błogosławionych rozwijał się na polskich ziemiach, stając się inspiracją dla wiernych oraz duchowieństwa.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że „18 grudnia 2024 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję księdza kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież potwierdził decyzję Zgromadzenia Zwyczajnego Kardynałów i Biskupów, członków Dykasterii, i postanowił rozszerzyć na cały Kościół powszechny kult błogosławionej Teresy od św. Augustyna (na świecie Marii Magdaleny Klaudii Lidoine) i 15 towarzyszek z klasztoru karmelitanek bosych z Compiègne, męczennic, zamordowanych z nienawiści do wiary 17 lipca 1794 roku w Paryżu (Francja), wpisując je do katalogu świętych (canonizatio aequipolens)”.