O. Praśkiewicz zaznaczył, że związki duchowe Jana Pawła z Karmelem pozostawiły trwały ślad na jego życiu duchowym i intelektualnym. Nawiązał też do papieskiej wizyty w czerwcu 1999 roku, gdy papież po raz ostatni odwiedził swoje rodzinne Wadowice i mówił o przyjętym u wadowickich karmelitów szkaplerzu. „W nauczaniu św. Jana Pawła II znajdujemy także wypowiedzi doktrynalne zawierające teologię szkaplerza” – dodał o. Praśkiewicz, cytując słowa papieża o szkaplerzu, który jest „przewodnikiem czułej i synowskiej pobożności maryjnej”.
„Jan Paweł II był postrzegany jako prawdziwy mąż modlitwy, a życia modlitwy nauczył się od Karmelu. Już od samego dzieciństwa słyszał wiele o świętym Rafale Kalinowskim, którego nazywano ‘chodzącą modlitwą’. Później poznał i zafascynował się przesłaniem Mistyków Karmelitańskich” – dodał kaznodzieja.
Według karmelity, na teologię Jana Pawła II wywarły jeszcze dwie karmelitanki bose: św. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Teresa Benedykta od Krzyża – Edyta Stein. „Duchowość Jana Pawła II była na wskroś karmelitańska. Na czoło w duchowości tej wybija się praktyka modlitwy i poprzez nią zjednoczenie Ojca Świętego z Bogiem, które były prawdziwym źródłem bogactwa jego osobowości i światła jego nauczania” – mówił kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych.
Źródło: KAI
Za: www.karmel.pl