22 sierpnia, w uroczystość patronalną Najświętszej Maryi Panny Królowej, w opactwie w Wąchocku, odbyła się kapituła zwyczajna Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego. Dyskutowano m.in. nad zmianami w Konstytucjach, tłumaczeniem dzieł pisarzy cysterskich i licznymi sprawami aktualnymi dla naszych klasztorów.
Kapituła Kongregacji sprawuje najwyższą władzę w Kongregacji, działa w oparciu o przepisy prawa powszechnego i zakonnego, zwyczajowo odbywa się raz na trzy lata i uczestniczą w niej wyżsi przełożeni oraz delegaci z poszczególnych opactw.
Spotkanie zainaugurowano hymnem do Ducha Świętego i mszą świętą celebrowaną w wąchockim kościele klasztornym. Mszy św. przewodniczył najprzewielebniejszy ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchocki i opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu. On też w homilii przypomniał najpiękniejsze myśli i zdania starożytnych pisarzy katolickich na temat Najświętszej Dziewicy i tym samym skierował myśli słuchaczy w stronę naśladowania Maryi w postawie słuchania Boga i dyskretnego działania, skutkującego czynienia Boga obecnym pośród dziejów świata i ludzkich historii.
Sesja przedpołudniowa kapituły koncentrowała się wokół sugerowanych zmian w Konstytucjach, rozmawiano także o świeckich oblatach cysterskich, powołano komisję ds. oblatów konwentualnych, wypracowano odpowiedzi na pytania poszczególnych braci i wspólnot, jakie pojawiły się od ubiegłej kapituły. Do ważkich tematów należała także dyskusja nad tłumaczeniem i wydaniem dzieł ojców cysterskich. Przed południem podjęto także temat ochrony małoletnich, działalności medialnej i omówiono szereg spraw bieżących.
Sesja popołudniowa zawierała sprawozdania opatów na temat życia poszczególnych wspólnot oraz sprawozdanie opata prezesa z funkcjonowania Kongregacji w okresie między kapitułami. Spotkanie zakończyło się procesją do kościoła i wspólnym oddaniem Bogu chwały śpiewem Te Deum.
o. Bruno Paterewicz OCist, sekretarz Kapituły