W życiu chodzi o Życie. Wokół myśli ojca Włodzimierza Zatorskiego OSB

Stwierdzenie: W życiu chodzi o Życie było dla mnie swoistym odkryciem. W takim sformułowaniu wydaje się ono tautologią, jednak tak nie jest. Na końcu zdania słowo Życie piszę wielką literą, aby odróżnić to życie, o które chodzi, od tego jakie przeżywamy tu na ziemi. Kiedy się przyjrzymy dialogom Pana Jezusa z ludźmi, to zauważymy, że często dochodzi do zasadniczego nieporozumienia w odniesieniu do tego, o czym mówił: On mówił o życiu nowym, co w innych miejscach nazywa królestwem Bożym, a ludzie ciągle myśleli o życiu, jakie tutaj przeżywają. Widać, jak są całkowicie owładnięci swoim zwykłym doświadczeniem i nie są w stanie ponad nie wyjść.

W natłoku rozmaitych spraw, jakie mamy do załatwienia, przeprowadzenia, prac do zrobienia… rzeczywiście można się pogubić. Kiedy się wreszcie zmęczymy tym zabieganiem, pojawia się pytanie: A o co właściwie w życiu chodzi? Po co żyjemy? Jeżeli byśmy osiągnęli wszystko z tego, co sobie wymarzyliśmy, czy rzeczywiście dałoby nam to szczęście? Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt trudna. Wystarczy sobie jedynie wyobrazić taką sytuację. Co wtedy widzimy? Czy to naprawdę byłaby pełnia szczęścia i radość? / Włodzimierz Zatorski OSB, wprowadzenie do publikacji “W życiu chodzi o Życie”


W grudniu mija rok od śmierci o. Włodzimierza Zatorskiego. W związku z rocznicą Jego śmierci Fundacja Opcja Benedykta organizuje debatę wokół myśli o. Włodzimierza, którą zawarł w swojej ostatniej książce, “W życiu chodzi o Życie”.

Debata odbędzie się w poniedziałek 13 grudnia o godz. 12.00. Do dyskusji zaproszeni zostali: Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny Więzi, Tomasz Terlikowski – publicysta, Krzysztof Zanussi – reżyser i Agnieszka Kijewska – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz o. Konrad Małys – przeor z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Debata będzie transmitowana na kanale tyniec.tv. Zapraszamy do oglądania.

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.

Za: www.opactwotynieckie.pl

Wpisy powiązane

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim