W Wadowicach trwa wielka nowenna przed uroczystością św. Józefa

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach od 22 stycznia trwa tradycyjna dziewięciotygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która przypada 19 marca.

Nowenna do św. Józefa odprawiana jest w wadowickim klasztorze niezmiennie od 125 lat. Co tydzień przyciąga rzesze wiernych. W każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana jest uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Przed liturgią odczytywane są podziękowania i prośby oraz odmawiana jest Koronka do św. Józefa (rano) oraz śpiewane są godzinki ku jego czci (wieczorem). Nowenna sięga swymi korzeniami czasów św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego w Polsce i budowniczego wadowickiego klasztoru. Zakładając ten klasztor św. Rafał przywiózł ze sobą figurkę św. Józefa, a w ołtarzu głównym prowizorycznej kaplicy, jaką urządzono przed wybudowaniem obecnego kościoła pw. św. Józefa, umieścił obraz Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, dar sióstr karmelitanek bosych z Krakowa-Wesołej, pochodzący ze skasowanego po powstaniu styczniowym klasztoru wileńskiego, co dla o. Rafała, wilnianina z urodzenia, nie było bez znaczenia. To właśnie o. Rafał zainicjował w 1895 roku w Wadowicach wielką, dziewięciośrodową nowennę przed uroczystością św. Józefa. Do wybudowanego nowego kościoła zamówił piękny obraz św. Józefa w pracowni malarskiej w Pilznie w Zachodnich Czechach.

Na nowennę zapraszani są z celebrą i z kazaniem duszpasterze parafii obu wadowickich dekanatów, którzy przybywają ze swoimi wiernymi, a także zakonnicy pobliskich klasztorów, tj. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej i pallotyni z Kopca i przeorzy klasztorów karmelitańskich z Czernej i z Krakowa. Tegoroczna nowenna przekroczyła już swój półmetek, bo minęło już pięć śród jej celebrowania. Rozpoczęta przez duszpasterzy z wadowickiej parafii pw. św. Piotra (22 stycznia), była kontynuowana przez bernardynów z Kalwarii (29 stycznia), duszpasterzy z Frydrychowic (5 lutego rano) i proboszcza z Barwałdu Górnego (5 lutego wieczorem), proboszczów z Marcyporęby (12 lutego rano) i z Kleczy (12 lutego wieczorem), duszpasterzy z Witanowic (19 lutego rano) i przeora klasztoru karmelitów bosych z Krakowa – Śródmieścia. Przed nami jeszcze kolejne cztery środy żywotnego kultu Oblubieńca Najśw. Maryi Panny.

Nie zapominajmy, że wielkim czcicielem św. Józefa był Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II. Możliwe, że jako mały chłopiec wraz z rodzicami, a po śmierci mamy, z tatą uczestniczył w wielkiej nowennie przed uroczystością swojego drugiego patrona ze chrztu. O tym, że klasztor karmelitański w Wadowicach „na Górce” był mu bardzo bliski świadczy wiele jego wypowiedzi. W dowód wdzięczności za opiekę Żywiciela Syna Bożego, jako Następca św. Piotra ofiarował na słynący łaskami obraz św. Józefa w wadowickim kościele karmelitów swój papieski pierścień, co warto przypomnieć w roku stulecia urodzin Namiestnika Chrystusowego.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Na zdjęciu z celebransami porannej Mszy Świętej nowennowej 19 lutego 2020 r. pozują dzieci z parafii Witanowice, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej.

Za: karmel.pl

Wpisy powiązane

Jubileusz obecności karmelitów bosych w Wadowicach

Kęty: 70. rocznica ustanowienia w klasztornym kościele nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele