W Starej Wsi rozpoczęły się rekolekcje wspólnot MAGIS

Już od dwudziestu lat w połowie lipca w Starej Wsi koło Brzozowa spada na dwa tygodnie średnia wieku i zwiększa się znacznie liczba młodzieży. Dzieje się tak za sprawą dorocznych rekolekcji jezuickich wspólnot młodzieżowych MAGIS, na które przybywają młodzi ludzie z całej Polski (a nawet spoza niej). W tym roku pojawiło się nieco ponad 200 uczestników.

Rekolekcje rozpoczęły się oficjalnie w poniedziałek 17 lipca 2023 r. o godz. 19:30 w starowiejskiej bazylice, która prawdziwie przemieniła się w Młody Kościół, lub jak kto woli, Kościół Młodych. Wśród miast, z których przyjechali uczestnicy rekolekcji, są takie ośrodki jak: Wrocław (Aleja Pracy i Stysia), Kłodzko, Opole, Warszawa, Łódź, Gliwice, Bytom, Czechowice – Dziedzice, Kraków, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Stara Wieś i miasta zza oceanu zwane Boston i Chicago. Z dwóch ostatnich na rekolekcje magisowe w tym roku ponownie przybyła sympatyczna grupa młodzieży polonijnej, która w różnych miejscach spotkała jezuitów polskich pracujących w Stanach Zjednoczonych.

Eucharystii na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył o. Witold Trawka SJ – krajowy moderator wspólnot MAGIS, obecnie także moderator wspólnoty w Bytomiu. Homilia przypadła w udziale o. Marcinowi Włodarkowi SJ, opiekunowi wspólnoty z Wrocławia-Stysia. Ubogacenie liturgii śpiewem zapewniła – już po raz kolejny na rozpoczęcie – diakonia muzyczna wspólnoty nowosądeckiej.

W słowie skierowanym do jezuickiej młodzieży o. Włodarek SJ mówił o odwadze, do jakiej wzywa nas słuchanie Słowa Bożego – szczególnie w tym uprzywilejowanym czasie, jakim są nasze doroczne rekolekcje. Odwaga ta – mówił jezuita z Wrocławia – jest w Was obecna i my Wasi opiekunowie widzimy ją w Was i podziwiamy. Wielu z Was wstaje i głośno mówi: „tak, należę do Chrystusa”, „tak Jezus jest moim przyjacielem”. Jednak słuchanie Boga, to też drugi wymiar – kontynuował kaznodzieja – to czasem także konieczność zajęcia miejsca. Czasem trzeba usiąść i w miejsce głoszenia swoich dobrych przekonań przyjąć słowo o sobie, prawdę, którą Pan Bóg do Ciebie kieruje, prawdę zawsze pełną Jego miłości. Piękna jest Wasza odwaga, którą żyje na co dzień w swoich środowiskach, w tych dniach pozwólcie sobie usiąść, słuchać i patrzeć z Panem Jezusem na to, co będzie pokazywał – zakończył o. Marcin.

Tuż przed błogosławieństwem o. Witold Trawka SJ powiedział, że wśród koncelebransów jest o. Przemysław Mąka SJ, będący przed laty animatorem we wspólnocie MAGIS Nowy Sącz, a który w minionych tygodniach został wyświęcony na Tajwanie na prezbitera. Ojciec Przemek jako swój – czyli magisowicz – został powitany gromkimi brawami. Po zakończeniu mszy udzielał wszystkim chętnym (a był ich bardzo wielu) błogosławieństwa prymicyjnego, z kolei wszyscy pozostali jezuici rozdawali swoim podopiecznym dzienniczki duchowe. W ich dolnym prawym rogu logo IDM (Ignacjańskich Dni Młodzieży) tworzy 18, w tym roku bowiem festiwal przypadający na zakończenie dorocznych rekolekcji przeżywa swoją pełnoletność.

Wszystkich Was, naszych przyjaciół i darczyńców polecamy w modlitwie i sami prosimy, byście pamiętali w niej o naszej młodzieży, a także o kadrze wychowawców, wolontariuszy i jezuitów.


MAGIS to jezuickie wspólnoty młodzieżowe, których powstanie przypadło na początek XXI wieku. Jest to propozycja dla uczniów od VIII klasy szkoły podstawowej, aż po klasę maturalną. Nazwa MAGIS to łacińskie słowo, które oznacza więcej, bardziej. Tego sformułowania używał św. Ignacy Loyola, założyciel Towarzystwa Jezusowego. Wspólnoty korzystają z wypracowanych przez harcerstwo i ruchu Światło-Życie metod, jednak przede wszystkim opiera się na pedagogice i duchowości ignacjańskiej.  Formacja MAGIS-owa trwa 4 lata i jest osadzona na czterech filarach. Są to wspólnota, służba, ewangelizacja i modlitwa. Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu w małych grupach z animatorem i drugi raz w dużej grupie, podczas cotygodniowej wspólnotowej Mszy Świętej, a później w spotkaniu ogólnym, które zależnie od ośrodka, przybiera różne formy.

Wielu absolwentów wspólnoty MAGIS ma już swoje własne rodziny i dzieci, wielu nadal angażuje się w życie parafii, utrzymuje kontakt z dawnymi duszpasterzami. MAGIS dał już także kilka powołań kapłańskich i zakonnych – także do zakonu jezuitów.

Więcej informacji o wspólnocie można znaleźć na jej oficjalnej stronie: magis.jezuici.pl

Jan Głąba SJ

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski