W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zaprezentowano tegoroczne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Dzień Judaizmu – wspólnota chrześcijan i Żydów
Na temat XXVIII Dnia Judaizmu, który obchodzony jest w Kościele w Polsce 17 stycznia, mówił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. „Sens tego Dnia jest taki, aby na nowo sobie uświadomić i doświadczyć wspólnoty chrześcijan i Żydów” – wyjaśnił.
Tematem XXVIII Dnia Judaizmu obchodzonego w Roku Jubileuszowym 2025 są słowa zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).
Kard. Ryś przypomniał, że centralne obchody tego Dnia odbędą się w dniach 14-16 stycznia we Wrocławiu. W ramach obchodów będzie miała miejsce wspólna modlitwa chrześcijańsko-żydowska, a także konferencja naukowa zatytułowana: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”.
Hierarcha przypomniał, że w tym roku przypada 60-lecie przyjęcia Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate Soboru Watykańskiego II, która została ogłoszona 28 października 1965 roku.
Dzień Islamu – zapalić światło pokoju
Na temat XXV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który będziemy obchodzić 26 stycznia, mówił bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy białostocki, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju”. „Wokół tego przesłania będziemy podejmować część refleksyjną ze strony katolickiej i muzułmańskiej” – zaznaczył.
Bp Ciereszko przyznał, że na spotkaniach między katolikami a muzułmanami jest dobra atmosfera. „Wszystkie religie uznają życie ludzkie za święte i do tego chcemy się odwoływać. A także podkreślenie roli sumienia i konieczności jego formowania” – podkreśli. Dodał, że papież nieustannie przypomina, iż wojna jest porażką.
Hierarcha przypomniał, że główne obchody Dnia Islamu odbędą się w Katowicach, na Uniwersytecie Śląskim.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 roku i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – wspólne świadectwo wiary
Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, mówił o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest w dniach 18-25 stycznia. „Tydzień ten jest obchodzony od 1908 roku. Wówczas, 18 stycznia, obchodzone było święto rzymskiej Katedry Św. Piotra, a 25 stycznia – święto Nawrócenia św. Pawła” – wyjaśnił.
Materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowuje Światowa Rada Kościołów oraz Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W tym roku materiały przygotowała monastyczna wspólnota Bose z północnych Włoch.
Ks. Pawłowski zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. „Owocem tego Soboru jest Credo nicejsko-konstatynopolitańskie – wyznanie wiary” – zaznaczył. „To Credo łączy większość chrześcijańskich Kościołów i wspólnot na świecie. To wyznanie wiary stawało się symbolem rozpoznawczym chrześcijan” – podkreślił.
Duchowny zauważył, że w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan chodzi o jedność chrześcijan między sobą, o wspólne świadectwo wiary.
Centralne nabożeństwo odbędzie się w czwartek 23 stycznia br. o godz. 18.00, w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie, z racji przypadającej w tym dniu 25. rocznicy podpisania przez Kościoły w Polsce deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu. Akt ten miał miejsce w tym właśnie kościele 23 stycznia 2000 roku. „To będzie wspólne świętowania zarówno ekumeniczne jak i świętowanie tejże rocznicy” – przyznał ks. Pawłowski.
Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) poprzedzi XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia). Natomiast bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).