W Sejmie o zrównoważonym rozwoju i encyklice „Laudato si”

„Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka <<Laudato si>>” – to temat konferencji naukowej, która odbyła się w Sali kolumnowej w Sejmie. Współorganizatorem spotkania była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Dialog między wszystkimi ludźmi, do którego zachęca nas Ojciec Święty Franciszek w odniesieniu do naszego wspólnego domu, jakim jest ziemia, poddawana globalnej degradacji – to główny cel konferencji naukowej.

– Encyklika idzie w tym kierunku, aby stworzyć wspólny program działania dla dobra człowieka zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, gdzie podmiotem jest człowiek. Podstawowym prawem człowieka jest praca, a bazą do bezpieczeństwa człowieka jest rodzina – zaznaczał prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Troska o środowisko naturalne powinna być jednym z naszych priorytetów – podkreślali uczestnicy konferencji.

– Kwestia ochrony środowiska jest jednym z ważniejszych elementów, myślę że strategii narodowej; przynajmniej powinna taka być. Ostatnimi laty, był to mocno zaniedbywany element. Uważam, że takie konferencje powinny być organizowane częściej – mówi Łukasz Oprawski, uczestnik konferencji.

Specjalny list do uczestników konferencji wystosował przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki, który objął patronat nad konferencją. List w imieniu metropolity poznańskiego odczytał ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

„Z wielką wdzięcznością przyjąłem wiadomość o przygotowaniu konferencji naukowej nt. Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka „Laudato si”. Moja radość jest tym większa, że to nauczanie Kościoła zostanie podjęte we wspólnej refleksji teologów, przyrodników, duszpasterzy i polityków”

O dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja wskazał, że właściwy kierunek rozwoju może wypływać tylko i wyłącznie z dobra. Podkreślał, że aby rozwój ziemi był zrównoważony, potrzebna jest współpraca ludzi. Jej wzorcowym przykładem jest Rodzina Radia Maryja.

– Geotermia – skąd to wyszło – to ludzie. Tak jak wszystkie inne sprawy. To wszystko robią ludzie. To było trzech profesorów, dwóch jeszcze żyje, trzeci badał złoża ziemi przez 52 lata i dał nam te wszystkie księgi; mówi: proszę weźcie to – wspomina o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Organizatorzy przy udziale wybitnych polskich specjalistów z zakresu etyki i gospodarki ukazywali, jak, żyć na co dzień nawróceniem ekologicznym i w sposób odpowiedzialny budować nasz wspólny dom, idąc tym samym za przykładem Ojca Świętego Franciszka.

– Cieszę się bardzo, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, która formułuje  młode zastępy ludzi odpowiedzialnych za główne sektory życia  społecznego takich jak  polityka, ekonomia, gospodarka, jest współorganizatorem tej konferencji naukowej odbywającej się w szczególnym miejscu, jakim jest Sejm Rzeczypospolitej Polski. W tym właśnie miejscu winien dokonywać się rzetelny dialog wszystkich Polaków zatroskanych o dom naszej Ojczyzny. Dla nas to ważna chwila,  że my jako uczelnia możemy w taki właśnie sposób dołożyć  tę  małą cegiełkę w budowanie tej nowej kultury w Polsce, która opiera się  na ekologii integralnej – mówił o dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Konferencję zorganizowali Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, NSZZ „Solidarność” oraz Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW W Warszawie.

Więcej (video) na: Radio Maryja

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie