W Radomiu przebywały relikwie św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego. Uroczystościom z okazji trwającego Roku Ignacjańskiego przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Rok ten został ogłoszony z okazji 500. rocznicy nawrócenia i 400. rocznicy kanonizacji św. Ignacego Loyoli. Z Radomia relikwie i ikona świętego pojechały do Częstochowy.
– Co oznaczają relikwie św. Ignacego pośród nas? – pytał w homilii bp Solarczyk. – Dla wielu, którzy są na świecie, jest to niezrozumiałe. Ale przecież to jest świadectwo mocy Boga, która żyje, która działa, która przemienia, która sprawia, że człowiek staje się świadkiem Boga i źródłem Jego mocy dla innych. I to nie jest zamknięte w czasie, ale trwa. I to jest i nasza nadzieja, i zobowiązanie, i wyzwanie, aby rozważając tajemnice wiary, Bożego działania, świętości św. Ignacego, umieć to przyjąć do siebie – mówił biskup.
Na całym świecie od 20 maja trwają obchody Roku Ignacjańskiego, którego celem jest upamiętnienie nawrócenia św. Ignacego Loyoli. – Ten czas to nie tylko upamiętnienie ważnych dla nas wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim wezwanie do radykalnej przemiany duchowej – powiedział ks. Jan Noszczak, superior radomskich jezuitów, spowiednik i rekolekcjonista.
Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczęli jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego. Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 r. W tym w dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Rok Ignacego Loyoli zakończy się w dzień liturgicznego wspomnienia Świętego, czyli 31 lipca 2022 r.
rm / Radom
KAI