– Powstańcy Warszawscy walczyli o swoją godność, ale również o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – przypomniał bp Lechowicz, rozpoczynając polową Mszę św. z Powstańcami Warszawskimi, której przewodniczył 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Liturgia sprawowana była za wstawiennictwem bł. o. Michała Czartoryskiego w 80. rocznicę jego śmierci w Powstaniu i 25. rocznicę beatyfikacji. We Mszy św. dziękowano także za 20 lat funkcjonowania Muzeum Powstania Warszawskiego. Homilię wygłosił dominikanin, o. Adam Szustak.
Msza św. odprawiona została z ceremoniałem wojskowym. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstańców Warszawskich.
– Gromadzimy się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, aby polecić Panu Bogu Powstańców Warszawskich, którzy w 1944 r. walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – powiedział na początku Mszy św. bp Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy podziękował obecnym na Mszy św. powstańcom za udział w Eucharystii. – Modląc się za uczestników Powstania Warszawskiego, pragniemy objąć również modlitwą tych wszystkich, którzy troszczą się o pamięć o Powstańcach Warszawskich i o tym ważnym wydarzeniu z historii naszego narodu – powiedział bp Lechowicz. Biskup polowy wyraził wdzięczność dyrektorowi Janowi Ołdakowskiemu, że Eucharystia w Muzeum Powstania jest corocznym punktem obchodów rocznicowych.
Homilię wygłosił dominikanin o. Adam Szustak. Nawiązując do Ewangelii o rozmnożeniu chleba, zwrócił uwagę, że Bóg „czyni cud rozmnożenia z nikłych zasobów ludzkich”. Podkreślił, że podobnie było w Powstaniu – walki według kalkulacji dowództwa mogły trwać ok. trzech dni, obrona do czternastu, a jednak Polacy walczyli ponad dwa miesiące. Dodał, że Boże błogosławieństwo nie zawsze jednak oznacza ludzkie zwycięstwo. – My myślimy, że wygramy. Jezus nie o tym mówi. Jezus mówi: Masz wystarczająco dużo takiej siły, żeby nawet jeżeli wszystko się rozsypie, przetrwać to (…). Ci Powstańcy nie mieli takiego doświadczenia, że „słońce wyszło”. Nie. Noc, w którą weszli, skończyła im się w nocy. Nie było świtu. Nie było poranka, który byłby zwycięstwem. Był poranek, który był kapitulacją. Tylko że nie o takim zwycięstwie Pan Jezus mówi – powiedział. Przypomniał udział bł. o. Michała Czartoryskiego w Powstaniu, jego zaangażowanie kapłańskie w posługę wśród oddziałów, a także bohaterską decyzję o rezygnacji z ucieczki, lecz pozostania z chorymi w szpitalu.
W Parku Wolności wspólnie modlili się Powstańcy Warszawscy, harcerze, żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz mieszkańcy stolicy. Obecny był dyrektor i pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego ks. ppłk SG Ryszard Preuss, kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i ks. ppor. rez. Paweł Rzosiński, a także liczne grono ojców dominikanów, współbraci bł. o. Michała Czartoryskiego.
W modlitwie powszechnej wspominano także wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Muzeum na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Liturgia w Parku Wolności jest jednym z punktów obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. We wtorek na terenie muzeum odbędzie się spotkanie uczestników walk z sierpnia 1944 r. z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem miasta Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
W środę o godz. 18 na Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza św. i odbędzie się apel pamięci pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. W czwartek centralne obchody odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie o godz. 17, w rocznicę godziny „W” odmówiona zostanie modlitwa i złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Gloria victis. Uroczystości odbędą się także w wielu innych miejscach Warszawy. Ich program można znaleźć na stronie internetowej miasta oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało uroczyście otwarte 31 lipca 2004 r., w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Przez dwadzieścia lat funkcjonowania odwiedziło je ponad 10 mln osób. Odbyło się tu ponad 20 tys. lekcji muzealnych dla blisko 500 tys. uczniów. Oprócz działalności wystawienniczej i edukacyjnej muzeum gromadzi dokumenty związane z Powstaniem. Archiwa obejmują prawie 200 tys. dokumentów i ponad 50 tys. obiektów fotograficznych, a w zbiorach fototeki znajduje się prawie 17 tys. zdjęć. Muzeum opracowuje także biogramy uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach projektu Archiwum Historii Mówionej nagrano 4,2 tys. wywiadów ze świadkami wydarzeń z sierpnia 1944 r. Udało się też opracować 52 tys. powstańczych biogramów.
W okalającym budynek Parku Wolności znajduje się Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami ponad 11 tys. Powstańców, którzy polegli w sierpniu i wrześniu 1944 roku. W centralnej części muru zawieszono ważący ponad 200 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi”, dowódcy Powstania Warszawskiego.